Stavba bytůVěřitelé Průmyslového stavitelství Brno už soudu poslali přihlášky pohledávek v celkové výši kolem tří miliard korun. ČTK to ve středu zjistila z insolvenčního rejstříku na www.justice.cz. Donedávna jedna z největších stavebních firem v Brně je od listopadu v konkurzu. Dluží dodavatelům, zákazníkům, bývalým zaměstnancům i bankám. Desítky milionů Kč po ní požadují jako smluvní pokuty majitelé bytů, které Průmyslové stavitelství nestihlo včas předat.

Soudu se mohou věřitelé nadále hlásit. Jen za poslední měsíc oznámili pohledávky za skoro 800 milionů korun. Celkem už soud eviduje téměř 300 přihlášek. Část jich už právní zástupce firmy uznal. O dalších se bude rozhodovat na přezkumném jednání začátkem února.

Čtěte také

Průmyslové stavitelství Brno s ročním obratem až kolem dvou miliard korun bylo například generálním dodavatelem nejvyššího bytového domu v Brně, který byl slavnostně otevřen na podzim. Podílela se i na stavbě brněnských hokejových hal pro mládež, kterou zaštiťoval hokejista Patrik Eliáš.

Firma prý nechtěla nikoho zvýhodnit: Neplatila nikomu

Průmyslové stavitelství Brno se ale postupně dostalo do platební neschopnosti a přestalo platit všechny faktury, i ty, na které by mělo. Podle právního zástupce Romana Keznikla proto, aby některé ze svých věřitelů nezvýhodnilo.

Firma, která měla v minulosti kolem 300 zaměstnanců, většinu propustila. Na mzdách jim dluží skoro čtyři miliony korun, uvedl ve zhruba měsíc staré zprávě insolvenční správce Jiří Šebesta. Jeho úkolem teď bude především sepsat majetek firmy a zpeněžit ho, aby mohl alespoň částečně vyplatit věřitele. Někteří z nich se ještě před vyhlášením úpadku obávali toho, že se Průmyslové stavitelství Brno v mezičase zbaví svého majetku.