Šéf MMF Dominique Strauss-KahnBělorusko bude po Maďarsku, Ukrajině a Lotyšsku další zemí střední a východní Evropy, která v nynější finanční krizi dostane pomoc od Mezinárodního měnového fondu. Fond se s Minskem dohodl na krizovém úvěru 2,5 miliardy dolarů (asi 47 miliard Kč), sdělil ve středu výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn.

Vedení MMF projedná dohodu s Běloruskem v lednu. Minsk bude moci po schválení čerpat okamžitě kolem 800 milionů dolarů, uvedl šéf MMF.

Čtěte také

Program podpořený fondem pomůže Bělorusku adaptovat se na vnější šoky a nabídne mu ochranu proti nejnaléhavějším hrozbám, řekl Strauss-Kahn. Běloruská vláda bude muset posílit rámec měnové a kurzové politiky, podrobit se rozpočtovým omezením v podobě snížení veřejných investic a státem řízených bankovních úvěrů, a také omezit mzdy ve veřejném sektoru, dodal šéf MMF. Bělorusko k požadavkům fondu uvedlo, že je ochotno devalvovat měnu, omezit rozpočtové výdaje a rekapitalizovat banky.

Finanční krize dostala běloruský rubl pod tlak

Běloruský rubl, jehož kurz je od počátku tohoto roku pevně vázán na dolar, se s eskalací globální finanční krize a nástupem světové recese dostal pod tlak, především kvůli poklesu běloruského exportu. Zejména se výrazně zvýšila domácí poptávka po dolarech. Centrální banka na podporu domácí měny utratila značnou část svých rezerv.

Tento měsíc MMF schválil finanční pomoc Lotyšsku v objemu 1,68 miliardy eur. Pomoc je součástí záchranného programu 7,5 miliardy eur, k němuž přispěla Evropská unie částkou 3,1 miliardy eur a dále některé evropské země včetně České republiky. Maďarsku minulý měsíc MMF schválil pomoc 15,7 miliardy dolarů a celková pomoc pro tuto zemi včetně příspěvku EU přesáhla 25 miliard dolarů. Ukrajině MMF v listopadu poskytl krizový úvěr 16,5 miliardy dolarů.