Slovenská automobilka Kia v Žilině zastaví ve čtvrtek a v pátek výrobu kvůli omezení odběru plynu. Dvoudenní odstávka bude znamenat výpadek produkce ve výši 1 200 vozů.
"Zatím jde o tyto dva dny. Situaci budeme dále analyzovat, podle toho rozhodneme, co bude dál," uvedl pro HN mluvčí Kia Motors Slovakia Dušan Dvořák. Kvůli nedostatku plynu zastaví výrobu ve čtvrtek i slovenská divize automobilky Peugeot.
Tisíc podniků omezeno
Svou spotřebu plynu má po dobu nouzového režimu na Slovensku omezit zhruba tisíc tamních podniků. tato regulace se dotkla zatím jen velkoodběratelů, jejichž odběr přesahuje 60 000 metrů krychlových. Jde například o rafinérii Slovnaft. Uvedl to ve středu slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.
Dodávky ruského plynu přes ukrajinské území na Slovensko se v noci na středu zcela zastavily. "Uzavření soustavy umožnilo ochránit provozní tlak v soustavě. Ze zásobníků dokážeme odběratele zásobovat. Dodávky plynu pro domácnosti, nemocnice a školy ohroženy nejsou," řekl Jahnátek.
Zprovozní se opět Jaslovské Bohunice?
Pokud Slovensko bude i nadále "bojovat" s nedostatkem plynu kvůli rusko-ukrajinskému sporu, mohlo by uvést do provozu atomovou elektrárnu V1 v Jaslovských Bohunicích. Ve středu to uvedl slovenský premiér Robert Fico. Slovensko na přelomu roku vyřadilo z provozu druhý blok elektrárny, k odstavení se zavázalo před vstupem do Evropské unie.
"Pokud by Slovensko mělo být nadále rukojmím rusko-ukrajinského sporu i v dalších dnech a bylo by potřebné přijmout netradiční řešení, tak si umím představit jako netradiční řešení opětovné nastartování Jaslovských Bohunic," řekl Fico.
Fico očekává, že na čtvrtečním jednání se Rusko a Ukrajina na cenách plynu, kvůli kterým se dostali do sporu, dohodnou.
Sedmimilionový deficit
Středeční objednávka podle něj byla v objemu 30 milionů metrů kubických. "My jsme však schopni odčerpat maximálně 23 milionů metrů krychlových, máme tak sedmimilionový deficit," vysvětlil Jahnátek.
Ukrajina přistoupí na vyšší cenu, ale chce více za tranzit
Právě proto podle něj odběratelé nad 60 000 kubíků musejí přejít na nouzový režim. Podle Jahnátka musejí zabezpečit jen technologický, nikoli produkční provoz, aby byla pokryta pouze technologická bezpečnost jejich zařízení.
Slovensko má v současnosti ve svých zásobnících přibližně dvě miliardy metrů krychlových plynu. Tyto zásoby by podle Jahnátka měly vystačit zhruba na 80 dní. Obyvatelé by podle něj nedostatek plynu přes zimu pocítit neměli.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist