Jednání o obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy ve čtvrtek pokročila a důležitý podíl na tom má český premiér Mirek Topolánek. Alespoň tak to interpretuje česká vláda.
Topolánek se kvůli vzniklé situaci spojil s ruským premiérem Vladimirem Putinem, se kterým se shodl na podmínkách rozmístění monitorovacích komisí na všech relevantních místech dodavatelského toku ruského plynu. Právě jejich rozmístění má podle čtvrtečních jednání umožnit obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU.
"Český premiér se se svým ruským protějškem shodl na podmínkách rozmístění monitorovacích komisí na všech relevantních místech dodavatelského toku. Jejich rozmístění má umožnit obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU," konstatuje tisková zpráva vlády. Dohodu Ruska s Evropskou unií v pátek potvrdil i mluvčí Vladimira Putina, ale bez upřesnění jakýchkoli termínů.
Ve čtvrtek večer ovšem nebylo možné ověřit, do jaké míry to znamená průlom v jednání a zda se dodávky plynu skutečně podaří brzy obnovit. Podle zdrojů z Úřadu vlády ještě nelze říci, že by šlo o definitivní dohodu.
"Dodávky zemního plynu z Ruska přes Ukrajinu stále nebyly obnoveny, společnosti RWE Transgas se ale i v pátek daří Českou republiku plně zásobit," řekl mluvčí firmy Martin Chalupský. V Praze bude v pátek jednat norský premiér Jens Stoltenberg - právě norskou cestou se momentálně plyn do Česka dostává.
Český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který zastupoval české předsednictví EU, současnou krizi stále označuje za velmi hlubokou. Bude mít podle něj značné dopady na debaty o energetické bezpečnosti.
Jednou cestou k řešení bude podle něj i větší tlak na renesanci jaderné energetiky. To ve čtvrtek večer vyjádřil i prezident Václav Klaus při setkání se svým polským protějškem Lechem Kaczyńským.
Kritický stav na Slovensku
Topolánek ve čtvrtek o dodávkách plynu jednal také s premiéry zemí Visegrádské čtyřky. Se svým slovenským kolegou Robertem Ficem se shodl, že nejvíce postižené je momentálně právě Slovensko.
Tam už omezené množství plynu pociťují velkoodběratelé. Právě touto zprávou také zahájila Slovenská televize ve čtvrtek večer svou hlavní zpravodajskou relaci.
Slováci dokonce kvůli nedostatku plynu uvažují o znovuzpuštění odstavené jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích. Evropská komise už se v tomto směru vyjádřila, že pokud Slovensko pošle žádost o znovuspuštění druhého bloku, bude muset zvážit i tuto možnost, neboť nastaly "velmi dramatické okolnosti".
Podle diplomatických zdrojů je problém zřejmě v tom, že Rusové chtějí mít na Ukrajině vlastní pozorovatele. Říman poznamenal, že ruská strana během čtvrtečních vyjednávání v Bruselu odmítla to, aby ke stolu zasedly všechny tři strany - Ukrajina, Rusko a EU - najednou.
Český ministr také řekl, že bere tento problém jako politický, nikoli už jen jako technický. I proto nicméně může být důležitá čtvrteční shoda mezi Topolánkem a Putinem.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist