plynové potrubíČesko vypomůže Slovensku s dodávkami zemního plynu. Česká republika pošle na Slovensko čtyři miliony kubíků plynu. Uvedl to český premiér Mirek Topolánek.

Společnost RWE Transgas má na území Slovenska totiž jeden podzemní zásobník plynu pro české zákazníky. Česko se podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana tohoto plynu, který denně proudí do České republiky v objemu zhruba čtyř milionů kubíků, vzdá ve prospěch Slovenska v celém množství. Jde o zhruba 15 procent slovenské denní spotřeby.

"V těchto hodinách se to rozjede. My si místo toho stáhneme plyn, který je na česko-německých hranicích, nejde však z technických důvodů protlačit na Slovensko, tak ho použijeme my," řekl Říman v rozhovoru pro Rádio Česko.

Čtěte více o rusko-ukrajinském sporu o plyn

V sobotu ráno první dva miliony kubíků

Společnost RWE Transgas ve spolupráci se slovenským SPP zajistila dodávku zemního plynu pro Slovensko. Pomoc Slovensku a vlastní realizaci dodávek koordinuje RWE Transgas s českou vládou a ministerstvem průmyslu a obchodu.

"Slovenským odběratelům by měly být už zítra ráno k dispozici dva miliony metrů kubických zemního plynu. Konkrétní objemy pro další dny budou průběžně upřesňovány," uvedl pro server iHNed.cz mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Na předávacích stanicích mezi Německem a ČR v Hoře Svaté Kateřiny a ve Waidhausu je podle Chalupského aktuálně připraven nový objem zemního plynu pro Slovensko. Ten využije RWE Transgas pro zákazníky v České republice. Dohodnuté množství se podle mluvčího RWE Transgas naopak ke slovenským zákazníkům dostane z podzemního zásobníku Láb, který využívá RWE jako svoji skladovací kapacitu v zahraničí pro potřeby českých zákazníků.

"Mezi ČR a Slovenskem tak proběhne tzv. swapová operace, protože tranzitní soustava, která se využívá pro pravidelné dodávky zemního plynu ve střední Evropě je od úterý 6. ledna uzavřena," dodal Chalupský.

Jahnátek: Denně osm až deset milionů kubíků 

Podle slovenského ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka by Slovensko mohlo získat od evropských zemí denně osm až deset miliónů metrů kubických plynu, kterými by kompenzovalo zastavení dodávek z Ruska. Je však ještě potřebné vyřešit způsob, jakým plyn do slovenské distribuční sítě přepravit. Z vlastních zásobníků země dokáže pokrýt jen část odběru, velké podniky proto musely omezit svoji spotřebu na minimum.

Výpomoc nabídla podle Jahnátka i francouzská společnost Gaz de France. Podle Jahnátka se zjišťuje i eventualita dodávek ze zásobníků rakouské společnosti OMV a dovozu plynu v cisternách z Polska. Slovensko ze svých zásobníků, které provozuje dominantní prodejce plynu v zemi, společnost Slovenský plynárenský průmysl (SPP), dokáže denně dostat do distribuční sítě asi 22 milionů metrů krychlových plynu, tedy o osm milionů méně, než je spotřeba.

Ačkoliv dodávky plynu pro školy, úřady a zdravotnické zařízení byly na Slovensku zabezpečeny, některé školy v krajích raději prodloužily dětem kvůli plynové krizi prázdniny.


VIDEO: Tady se rozhoduje, kdo bude mít v Česku plyn

Školy zůstaly podle slovenských Hospodárskych novin zavřené až do pondělí 12. ledna například v Trenčíně. Ministerstvo školství však zatím plošné "uhelné prázdniny" neplánuje.

Předseda Rady EU a český premiér Mirek Topolánek bude i s Římanem odpoledne na Ukrajině jednat s ukrajinskými představiteli o konkrétních detailech fungování monitorovací komise EU. Dohoda o vytvoření monitorovací komise bude podle vyjádření generálního ředitele ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexeje Millera podepsána ještě v pátek. Dodávky plynu by měly být obnoveny po podepsání dohody.

Rusko-ukrajinský spor se zdramatizoval poté, co ruská plynárenská firma Gazprom přestala na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodla na nové smlouvě s novými cenami. Bez ruského plynu tak je řada zemí Evropské unie. Tyto země tak zatím čerpají plyn ze zásobníků a vyjednávají o zvýšení dodávek alternativními cestami. Nejhůře je na tom Balkán, kde jsou desítky tisíc lidí bez tepla, nouzový stav je i na Slovensku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist