Premiéři Ruska a Ukrajiny se totiž dohodli na tom, že v sobotu budou jednat v Moskvě o řešení plynové krize. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu ukrajinské vlády. V noci o jiné schůzce telefonicky hovořili ruský prezident Dmitrij Medveděv a český premiér Mirek Topolánek.

Podle Václava Bartušky, vládního velvyslance pro energetickou bezpečnost, se však stále čeká na definitivní potvrzení z Ukrajiny, jak to bude na případném chystaném sobotním jednání s její účastí.

"Nemělo by smysl jednat, pokud by nebyl přítomen zástupce Ukrajiny. Navzdory všem předchozím zprávám dostáváme z Ukrajiny rozporuplné informace o tom, zda na jednání premiérka Julija Tymošenková pojede, či nepojede," uvedl pro server iHNed.cz Bartuška s tím, že jednání pouze s jednou stranou rusko-ukrajinského sporu by neměla smysl.


ČTVRTEČNÍ VÝVOJ KOLEM PLYNOVÉ KRIZE

19:41 - Pozorovatelé dnes potvrdili, že přes Ukrajinu žádný ruský plyn stále neproudí. Zdroj blízký práci pozorovatelů však agentuře Reuters potvrdil to, co v minulých dnech tvrdila ukrajinská strana. Rusko podle něj posílá plyn schválně těmi nejproblematičtějšími trasami, což znemožňuje tranzit, protože Ukrajina tento plyn odmítá pouštět dál.  

19:02 - Ruský premiér Vladimir Putin dnes navrhl vytvořit mezinárodní konsorcium, které by pro Ukrajinu zakoupilo "technický plyn" nutný pro udržování tlaku v plynovodech, aby tak mohla začít přeprava ruského plynu do Evropy. Pro obnovení přepravy plynu přes Ukrajinu je podle Putina zapotřebí 1,78 miliardy metrů krychlových plynu. 

18:33 - K obnovení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu je zapotřebí podepsat technickou dohodu. Řekla to ukrajinská premiérka Julija Tymošenková šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi, píše se v dnešním prohlášení ukrajinské vlády. Barroso podle prohlášení souhlasil s tím, že takovouto dohodu je nutné neodkladně podepsat, aby byly obnoveny dodávky ruského plynu do evropských zemí.

15:16 - Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol: "Rusko se připravilo o status spolehlivého dodavatele plynu do Evropy. Rusko-ukrajinská plynová krize je pro země Evropské unie další výstrahou signalizující nutnost restrukturalizace v energetice." 

14:58 - Podle Václava Bartušky, vládního velvyslance pro energetickou bezpečnost, se stále čeká na definitivní potvrzení z Ukrajiny, jak to bude na případném chystaném sobotním jednání s její účastí.

"Nemělo by smysl jednat, pokud by nebyl přítomen zástupce Ukrajiny. Navzdory všem předchozím zprávám dostáváme z Ukrajiny rozporuplné informace o tom, zda na jednání premiérka Julija Tymošenková pojede, či nepojede," uvedl pro server iHNed.cz Bartuška s tím, že jednání pouze s jednou stranou rusko-ukrajinského sporu by neměla smysl.

Podle něj je stále ve hře myšlenka ruského prezidenta Dmitrije Medveděva o sobotním summitu odběratelů plynu, ale také eventualita dvoustranných jednání mezi Ruskem a Ukrajinou.

"Tato jednání bychom velmi vítali, protože podle všech dostupných údajů spolu v posledních týdnech Ukrajina a Rusko napřímo vůbec nejednaly, což nám přijde neuvěřitelné a smutné," řekl dále pro server iHNed.cz Bartuška.

14:54 - Kapacita všech zásobníků zemního plynu v České republice by se do roku 2013 měla zvýšit na 4,3 miliardy kubíků plynu a pokrývat tak téměř polovinu roční spotřeby země. Současná kapacita zásobníků je více než tři miliardy kubíků. Novinářům to dnes řekl obchodní ředitel RWE Gas Storage Zbyněk Pokorný.

Roční spotřeba plynu se v Česku pohybuje kolem devíti miliard kubíků. 

13:29 -  Slovensko bude muset od února začít omezovat odběr plynu určeného pro teplárny, pokud se mu v nejbližších dnech nepodaří vyřešit problémy s dodávkami surovin z Ruska.

11:58 - Německá kancléřka Angela Merkelová se chce u ruského premiéra Vladimira Putina zasadit o řešení sporu mezi Ruskem a Ukrajinou o dodávky plynu. Šéfka německé vlády to dnes řekla v Berlíně po setkání se svým britským protějškem Gordonem Brownem.

Merkelová bude mít v pátek příležitost hovořit o plynové krizi přímo s Putinem, který navštíví Německo. Berlín i Londýn dnes vyzvaly k urychlenému urovnání sporu. Merkelová řekla, že Moskva riskuje dlouhodobou ztrátu své důvěryhodnosti. Evropské země jako Slovensko podle ní už nesmí kvůli sporům mezi Ruskem a Ukrajinou dále trpět.

11:40 - Premiér Mirek Topolánek ČTK řekl, že před několika desítkami minut s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem hovořil o plynu.

"Pokud se schůzka uskuteční, pojede na ni spíš (ministr průmyslu a obchodu Martin) Říman," uvedl Topolánek s tím, že nepůjde o jednání na nejvyšší úrovni, kterého by se měl zúčastnit on sám či předseda EK José Barroso.

11:13 - Pokud bude mít Slovensko nedostatek elektřiny, může ji získat z Maďarska. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na informace v maďarských médiích.

Na výpomoci se dohodla elektrárenská společnost Slovenské elektrárne (SE) a maďarský podnik MVM, který je velkoobchodním prodejcem elektřiny. Slovensko by mohlo mít problémy se zajištěním dostatečného množství elektrické energie, protože nemá přísun ruského plynu.

10:12 - Česká republika je jako předsednická země Evropské unie připravena zúčastnit se sobotní moskevské schůzky Ruska a Ukrajiny k řešení plynové krize. ČTK to řekl mluvčí premiéra Mirka Topolánka pro předsednictví Jiří Potužník. Podrobnosti o možném zastoupení Česka a EU se podle něj nyní dolaďují.

9:35 - Úřad ruské vlády zatím nepotvrdil sobotní schůzku Ruska a Ukrajiny v Moskvě. V noci o jiné schůzce telefonicky hovořili ruský prezident Dmitrij Medveděv a český premiér Mirek Topolánek.

Na sobotní rusko-ukrajinské schůzce v Moskvě se podle Interfaxu dohodli premiéři Vladimir Putin a Julija Tymošenková během nočního telefonátu.

"V rozhovoru bylo dosaženo dohody, že se v sobotu v Moskvě uskuteční jednání vlád obou zemí," citoval Interfax z komuniké.

8:15 - Slovensko už devátý den přežívá bez dodávek plynu. Velké společnosti jsou nuceny omezovat odběr surovin.

7:40 - Rusko a Ukrajina se údajně dohodly na sobotní schůzce v Moskvě, aby jednaly o řešení plynové krize. Na schůzce v Moskvě se podle agentury dohodli premiéři Vladimir Putin a Julija Tymošenková během nočního telefonátu.

Více o středečním vývoji ZDE


Naděje přichází v sobotu

Podle něj je stále ve hře myšlenka ruského prezidenta Dmitrije Medveděva o sobotním summitu odběratelů plynu, ale také eventualita dvoustranných jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. 

Na sobotní rusko-ukrajinské schůzce v Moskvě se podle Interfaxu dohodli premiéři Vladimir Putin a Julija Tymošenková během nočního telefonátu. "V rozhovoru bylo dosaženo dohody, že se v sobotu v Moskvě uskuteční jednání vlád obou zemí," citoval Interfax z komuniké.

Ve hře je ale ještě další návrh, který ve středu přednesl ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Podle něj by se v sobotu v Moskvě měly kvůli krizi sejít země, které odebírají ruský plyn, aby nalezly východisko z nynější situace a zabránily jejímu opakování. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko summit podpořil, ale řekl, že by se mohl konat v Bruselu nebo v Praze.

Česko přenechává Slovensku více plynu

Slovensko bude muset od února začít omezovat odběr plynu určeného pro teplárny, pokud se mu v nejbližších dnech nepodaří vyřešit problémy s dodávkami suroviny z Ruska. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Odběr plynu už musí na Slovensku omezovat asi 1 000 větších firem.

Kvůli poklesu odběru by výrobci tepla zřejmě museli snížit teplotu vytápění. "Nevytápělo by se zřejmě na takovou teplotu. Byty by se nadále temperovaly, to není problém," řekl ministr. V případě, že by se zpřísnila regulace, teplárny s ročním odběrem nad 400.000 metrů krychlových plynu by odběr snížily o pětinu, další by přešly na 70procentní odběr.

Česká pomoc Slovensku

Firmy, které při výrobě tepla používají pouze plyn, nemají žádný jiný náhradní zdroj. Některé teplárny používají k výrobě tepla uhlí, těch by se případné omezení dodávek plynu nemělo dotknout. Česká republika se však stále snaží pomoci.

"Přenecháváme Slovensku ze zásobníku RWE, který je na slovenském uzemí, místo tří milionů kubíků čtyři miliony kubíků plynu denně," uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. Středeční spotřeba plynu v Česku byla 53,6 milionů kubíků. Na čtvrtek RWE očekává vzhledem k vyšším venkovním teplotám spotřebu místy nižší, a to 52 milionů kubiků.

Ukrajina ve středu odmítla žádost Slovenska o obnovení dodávek plynu. Premiérka Julija Tymošenková slovenskému premiérovi Robertu Ficovi řekla, že Ukrajina nemá dost plynu, aby jej dodávala dalším zemím. Vyzvala ho, aby se obrátil na Moskvu. "Podepsali jste kontrakt s Ruskem a pokud oni plyn poskytnou, pak i my zajistíme dodávky," dodala premiérka. 

Více čtěte ZDE: Plynová krize

V Moskvě se sešli premiéři Ruska, Bulharska, Slovenska a Moldavska. Tyto země zatím trpí nedostatkem plynu nejvíce. Lidé zejména v Bulharsku doslova mrznou. Interfax napsal, že "stalo se naprosto jasné, že obyčejný hospodářský spor se přeměnil v technologickou katastrofu nového typu".

Obnovení tranzitu plynu přes Ukrajinu ve středu stále vypadalo nejistě, Slovensku se ale začala rýsovat možnost získat plyn pomocí výměnné operace s Ruskem a Ukrajinou. To by podle premiéra Roberta Fica umožnilo zrušit limity podnikům. Ruský plynárenský koncern Gazprom už s výměnou souhlasil, odpověď Ukrajiny se čeká ve čtvrtek.

Spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co ruská plynárenská firma Gazprom přestala na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ukrajinským Naftogazem nedohodla na nové smlouvě s novými cenami. Přes Ukrajinu do Evropy obvykle putuje 80 procent ruského plynu, který kryje asi pětinu evropské spotřeby.