Světová poptávka po ropě se v letošním roce sníží prudším tempem, než se původně předpokládalo. Slábnoucí ekonomika by navíc mohla pokles spotřeby suroviny ještě prohloubit. Uvedla to ve čtvrtek Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu.

Poptávka po ropě by letos měla podle nové prognózy kartelu klesnout o 180 000 barelů denně. Předchozí odhad přitom počítal s poklesem o 150 000 barelů denně, napsala agentura Reuters.

"Značná nejistota ohledně průběhu (hospodářského) oživení naznačuje, že existuje potenciál pro další zhoršení růstu světové poptávky po ropě v letošním roce," píše se ve zprávě.

Existují i horší statistiky

Ještě výraznější útlum poptávky po ropě než OPEC letos očekává americký Úřad pro energetické informace (EIA). Ten v úterý předpověděl, že poptávka se letos propadne o 810 000 barelů denně. V prosincové prognóze přitom počítal s poklesem o pouhých 200 000 barelů denně.

Cena americké ropy se loni v červenci vyšplhala až na rekordní maximum 147,27 dolaru za barel, od té doby však kvůli obavám z negativního dopadu zpomalení ekonomiky na poptávku klesla o více než 100 dolarů. V současnosti se pohybuje kolem 40 dolarů za barel.

Více o tématu - čtěte ZDE

Íránský guvernér OPEC Mohammad Alí Chatíbí o víkendu uvedl, že kartel by mohl na svém březnovém zasedání rozhodnout o dalším snížení těžby v případě, že ceny ropy na světových trzích budou nadále klesat.

OPEC se minulý měsíc dohodl na snížení produkce o rekordních 2,2 milionu barelů denně. Od září tak omezil těžbu celkem o 4,2 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba pěti procentům celosvětové spotřeby ropy.