Rusko navrhlo, aby vzniklo konsorcium, které má zajistit technický plyn pro obnovení dodávek z Ruska přes Ukrajinu. Už jistými členy jsou ruský Gazprom a italská společnost ENI. Své členství pak zvažují francouzský Gaz de France a německý E.ON Ruhrgas. Informoval o tom zástupce šéfa Gazpromu Alexandr Medveděv.
Členové konsorcia mají od Ruska nakupovat za tržní ceny plyn nutný k natlakování plynovodu. Členy konsorcia by se mohly stát ještě další evropské firmy. Gazprom vyzval k účasti v konsorciu také rakouskou společnost OMV či nizozemskou GasTerra a další.
Plán podporuje i italský premiér Silvio Berlusconi. "Obrysy konsorcia zrovna vznikají na papíře a měly by se uskutečnit velmi rychle," dodal Medveděv.
Podle Medveděva Gazprom jako ruský dodavatel bude prodávat 1 000 kubíků plynu za zhruba 450 dolarů, tedy za tržní cenu, řada evropských zemí však platí ještě více.
Merkelová s Putinem vidí v řešení sporu pozitivní signály
Ve sporu o dodávky ruského plynu do EU se rýsují pozitivní signály, že řešení bude nalezeno brzy. Shodli se na tom v pátek ruský premiér Vladimir Putin, který je na krátké návštěvě v Berlíně, s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Německo z krize vyvozuje nutnost urychlit výstavbu přímého plynovodu Nordstream z Ruska do Německa přes Baltské moře. Na tento plynovod však s řešením krize čekat nelze, řekla kancléřka.
"Uvažuje se o zkušební fázi za účasti pozorovatelů z Evropské unie, které by zajistilo rychlý průchod ruského plynu Ukrajinou na západ," řekla Merkelová podle agentury DPA na společné tiskové konferenci s Putinem.
"Čas nás už tlačí," zdůraznila kancléřka. Najít řešení je podle ní i v zájmu Ruska a ruského koncernu Gazprom, protože v opačném případě půjde o ztrátu jejich důvěryhodnosti. "Bilaterální rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou musí být rychle a úspěšně uzavřeny," dodala.
Sobotní jednání
Podle Medveděva už Gazprom přišel kvůli sporu s Ukrajinou o 1,1 miliardy dolarů (zhruba 22,7 miliardy korun). Ztráty ovšem zaznamenávají i evropské ekonomiky. Například Slovensko přichází podle premiéra Roberta Fica denně o 100 milionů eur (zhruba 2,7 miliardy korun).
"V sobotu by mělo v Moskvě dojít k jednání mezi ruskou a ukrajinskou stranou, alespoň doufejme," uvedl Topolánek. České předsednictví podle něj preferuje společné evropské řešení.
České předsednictví bude v sobotu na jednání v Moskvě podle Topolánka zastupovat ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a Evropskou komisi eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs.
Rusko ukončilo transport plynu přes Ukrajinu minulou středu, protože se domnívalo, že Ukrajinci spotřebovávali plyn, který je určen pro Evropu. Situace v některých zemích je kritická. Bulharsko a Moldavsko jsou bez zásob plynu, Slovensko díky půjčkám ze zásob jiných zemí vydrží do konce ledna. Rusko-ukrajinský spor postihl i Česko, ruský plyn ale nahradila surovina ze zásobníků a severní cesty (tedy z Norska a Německa).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist