Koruna v uplynulém týdnu oslabovala vůči euru i americkému dolaru. V pátek v noci se dostala až na úroveň 27,58 CZK/EUR a 20,71 CZK/USD. Vůči oběma měnám tak zakončila pracovní týden zhruba o korunu slabší, než ho začínala. Podle analytika pobočky americké investiční banky Morgan Stanley v Londýně Pasquala Diany však korunu čeká další oslabování.

Podle něj česká měna oslabí ke konci prvního čtvrtletí až k hranici 29 CZK/EUR. Hlavním důvodem je podle Diany zhoršující se ekonomický výhled ve střední a východní Evropě. "Příliv investic vysychá, což by mělo vyvolat další oslabení měn v tomto regionu. Výhled pro měny v regionu v následujících třech až šesti měsících je tak poměrně špatný," uvedl pro agenturu Bloomberg Diana. 

Vývoj kurzu koruny v týdnu od 11. do 16. ledna 2009

Například maďarský forint by se měl podle něj propadnout až na své rekordní dno, polský zlotý pak na své více než čtyřleté minimum. Na zhoršování vnějších finančních podmínek a spekulace o dalším snižování úrokových sazeb centrálními bankami v regionu tak podle Morgan Stanley doplatí i česká koruna.

 

Vývoj kurzu koruny v týdnu od 11. do 16. ledna 2009

Morgan Stanley: Následující měsíce budou pro růst strašné

Právě koruna by podle něj měla vůči euru spadnout až na úroveň z ledna roku 2006, zlotý dokonce na hladinu 4,40 PLN/EUR, tedy na nejslabší úroveň od září roku 2004. 

Přečtěte si také

"Evropa zpomaluje více, než se čekalo, následující měsíce budou pro růst absolutně strašné. Světový obchod kolabuje, centrální banky snižují sazby a není tu žádný apetit na měny rychle se rozvíjející Evropy," dodal Diana.

Česká ekonomika podle Morgan Stanley vykáže letos přinejlepším nulový růst, Polsko by mělo podle banky růst o méně než 1,5 procenta a Maďarsko pak podle Morgan Stanley čeká tříprocentní pokles hrubého domácího produktu. 

 

Blogy na iHNed.cz