Spíše zdrženlivě komentuje dnešní ruský tisk víkendovou dohodu premiérů Vladimira Putina a Julije Tymošenkové, která má ukončit rusko-ukrajinský spor o plyn a otevřít cestu jeho tranzitu do Evropy. Velkou neznámou, kromě řešení mnoha sporných otázek, totiž zůstává postoj rivala Tymošenkové v Kyjevu, prezidenta Viktora Juščenka.

"Riziko eskalace konfliktu není vyloučeno, dokud novou dohodu neschválí ukrajinský prezident Viktor Juščenko," píše Kommersant.

Juščenko - politická mrtvola?

Podle deníku oba premiéři během nočních jednání v Moskvě přeškrtli všechny dosavadní návrhy na řešení krize a dohodli se, že Ukrajina dostane na ruský plyn dvacetiprocentní slevu při zachování loňské sazby za tranzit ruského plynu ve výši 1,7 dolaru.

Přesná cena plynu pro Ukrajinu není známa, ale Ukrajina by podle listu měla v prvním čtvrtletí platit za plyn přibližně 360 dolarů za tisíc metrů krychlových. Ale už v březnu ceny plynu klesnou, takže Tymošenková dosáhne ceny okolo 200 dolarů, o což celou dobu usilovala. Putin také vyšel partnerce dřív vyloučením prostředníka Rusukrenergo.

"Rozumíme tomu, ale bereme to. Hlavní je, že s Ukrajinou přecházíme na tržní ceny. V tom spočívá hlavní vítězství. Cena ropy a plynu časem stejně vzroste a výpočet už bude tržní," cituje list nejmenovaný zdroj z Kremlu. A pokud se dohodě postaví prezident Juščenko, bude z něj podle zdroje "politická mrtvola".

Více o průběhu plynové krize čtěte ZDE

Připomíná rovněž odhad Naftogazu, že od okamžiku obnovení dodávek uběhne 36 hodin, než plyn dosáhne západních hranic Ukrajiny. "V nejlepším případě se plyn dostane do plynovodů Evropské unie v noci z úterka na středu," dodává.

"Ukrajina už nemá důvod krást ruský plyn či zavírat potrubí," píší o víkendové dohodě Izvestija, považované za list blízký Kremlu. "Jestli vše bude tak, jak bylo domluveno, tranzit plynu do Evropy se obnoví velice brzy... Zbývá jen maličkost - aby ukrajinský prezident přiznal, že premiérka měla právo přijmout tato spásná rozhodnutí," dodává.

Podle listu by mohla být dohoda považována za Putinovo vítězství nad Ukrajinou a vítězství Tymošenkové nad Juščenkem jedině, pokud by se už vědělo, že ukrajinský prezident bude souhlasit. Ale kdyby byla taková jistota, "Ukrajina by nebyla Ukrajinou". Vynahradit si nedostatek spánku bude moci ruský premiér až poté, co plyn opravdu bude proudit do Evropy, uzavírají Izvestija.


VIDEO: Podívejte se na české zásobníky plynu

Vedomosti rovněž varují, že dosud není znám postoj prezidenta Juščenka, který úspěch Tymošenkové může ohodnotit jako osobní porážku v situaci, kdy na Ukrajině pokračuje tvrdý politický boj o předčasné prezidentské volby. Ale i v případě, že se Ukrajinci tentokráte nepohádají, Gazprom a Naftogaz podepíší dohodu a Evropané dostanou plyn, ani to vše nebude znamenat definitivní vyřešení "proklaté plynové otázky". "Konflikt má tendenci se opakovat," konstatuje list.

Problém podle deníku spočívá v neprůzračnosti a politické motivaci plynových dohod Ruska se sousedy, kdy ceny jsou až příliš "smluvní". Neprůzračnost těchto dohod dává Rusku politické možnosti jako ovlivňovat boj soupeřících ukrajinských uskupení a snažit se zachovat souseda ve sféře ruských strategických zájmů, jakož i ekonomické výhody v podobě zvláštních podmínek při nákupu ukrajinských aktiv a možnosti korupce. Riziko naopak spočívá v neplnění závazků a nemožnosti je soudně vymáhat v případě konfliktu, jakož i v hrozbě ztráty kontroly nad korupčními toky.

Vedomosti také upozorňují, že důvěra evropských odběratelů v ruský plynárenský monopol Gazprom jako spolehlivého dodavatele a Ukrajinu jako tranzitní zemi byla plynovou válkou otřesena v základech.

"Čekají nás nové konflikty"

"Nehmotné ztráty Gazpromu jsou obrovské. Plynová válka postihne plány zvýšit vývoz do Evropy. Plány na výstavbu nových plynovodů South Stream a Nord Stream konflikt s Ukrajinou neurychlí, ale zpozdí," míní list s tím, že ruský rozpočet nedostal na clech 600 milionů dolarů, přímé ztráty Gazpromu se odhadují na dvě miliardy dolarů, a to se řada evropských odběratelů chystá Gazprom žalovat. Gazprom míní zase žalovat ukrajinský Naftogaz.

"Pokud k soudu nedojde, bude zcela pravděpodobné, že nové dohody také budou neprůzračné a budou nás čekat nové konflikty," uzavírají Vedomosti.