Ruský plyn dorazil do Česka. Potvrdil to mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. nyní společnost čeká na postupně zvýšení obejmů dodávek.

"V 10:24 moskevského času (8:24 SEČ) začala Ukrajina přijímat plyn do sítě svých plynovodů. Byly otevřeny kohoutky a nyní registrujeme odběr plynu," řekl agentuře RIA-Novosti pracovník Gazpromu na stanici Sudža poblíž ruských hranic s Ukrajinou. Příjem ruského plynu podle agentury ITAR-TASS potvrdila rovněž společnost Ukrtransgaz, spravující ukrajinské plynovody, s tím, že tlak správně postupně stoupá.

Dodávky plynu přes Ukrajinu už podle ukrajinského energetického podniku Naftogaz začaly proudit na Slovensko. Slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek na tiskové konferenci po zasedání krizového štábu v poledne potvrdil, že první plyn začal téct do příhraniční stanice ve Veľkých Kapušanech na východním Slovensku. Odpoledne byl obnoven dovoz ruského plynu přes Ukrajinu také do Maďarska.

ÚTERNÍ VÝVOJ KOLEM PLYNOVÉ KRIZE

18:31 - První dodávky ruského plynu přes Ukrajinu dorazily do Česka. Stalo se tak po 18:00. Objem dodávek se postupně zvyšuje. Uvedl to pro ČTK mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

17:49 - Situace s přerušením dodávek plynu z Ruska do Evropy se pravděpodobně bude opakovat. Otázkou zůstává, kdy a jak často. Sněmovnímu bezpečnostnímu výboru to řekli ředitelé české rozvědky a kontrarozvědky. Výbor vyzval vládu, aby nejpozději na březnovou schůzi sněmovny předložila návrh nové energetické koncepce státu.

16:31 - První dodávky ruského plynu by do Česka měly dorazit v průběhu dnešní noci. ČTK to řekl mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský. Společnost už zastavila dodávky zemního plynu na Slovensko a nyní technicky připravuje soustavu tak, aby mohla přijímat plyn z východního směru.

"Předpokládáme, že objemy plynu budou během příštího dne postupně narůstat, tak jak budou dodávky proudit dále do Evropy a soustava začne fungovat naplno," dodal Chalupský.

15:22 - Předseda Evropské komise José Barroso zdůraznil, že je těžké vítat něco, co se vůbec nemělo stát. České předsednictví EU pak v tiskovém prohlášení uvedlo, že důvěra v Ukrajinu a Rusko je kvůli jejich bilaterálnímu sporu otřesena.

"Očekáváme, že Rusko a Ukrajina nyní budou plnit své závazky, a že dodávky plynu v plném objemu již nebudou narušeny," uvedlo předsednictví. 

15:01 - Dovoz ruského plynu přes Ukrajinu do Maďarska byl obnoven dnes ve 13:20 SEČ. Oznámila to dnes přepravní divize maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL.

Maďarsko nedostávalo zemní plyn z Ruska přes Ukrajinu dva týdny. Zemi se ale dařilo krýt domácí spotřebu rezervami a z domácích zdrojů, a nebyla tak nucena přistoupit k omezením průmyslových odběratelů, jako sousední Slovensko.

14:58 - Kyjev na plyn získal dvacetiprocentní slevu, Moskva na tranzitu šedesátiprocentní, vypočítal poradce ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka pro energetiku Bohdan Sokolovský, kritik dohod uzavřených premiéry Vladimirem Putinem a Julijí Tymošenkovou. Právě kvůli prezidentovým námitkám se prý Tymošenková těsně před pondělním podpisem smluv snažila Moskvu obměkčit.

Gazprom podle deníku Vedomosti ušetří na tranzitu 1,7 miliardy dolarů za rok, zatímco Ukrajina na ceně plynu tři miliardy, podle Tymošenkové dokonce pět miliard v porovnání s plnou cenou.

14:05 - Maďarská ministryně zahraničí Kinga Gönczová řekla, že Maďarsko a Slovensko by mělo bý propojeno plynovodem.

"Rusko a Ukrajina dosáhly, jak se zdá, dlouhodobé dohody o dodávkách plynu. To však ještě neznamená, že k podobnému přerušení dodávek nemůže dojít i v budoucnu," uvedla Gönczová.

13:30 - Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková: "Očekávám, že nezávislí experti potvrdí, že Ukrajina v průběhu sporu s Gazpromem nekradla plyn." 

13:21 - Šéf úřadu ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka Viktor Baloga."Podepsaná dohoda negativně ovlivní hospodářskou a energetickou bezpečnost Ukrajiny."

Nespokojenost s dohodou vyjádřil i Juščenkův hlavní ekonomický poradce Oleksander Šlapak. Podle něj je tato dohoda horší, než to, co Moskva navrhovala na konci loňského roku.

13:17 - Gazprom čeká letos pokles průměrné ceny zemního plynu pro Evropu na zhruba 280 dolarů za 1 000 metrů krychlových. Uvedl to dnes zástupce šéfa Gazpromu Alexander Medveděv. Nyní si Gazprom účtuje u evropských zákazníků přibližně 450 dolarů za 1 000 kubíků.

Průměrná cena pro Ukrajinu bude letos pod 250 dolary proti loňským 179,5 dolaru, řekl Medveděv. Poplatek za tranzit ruského plynu přes Ukrajinu se v roce 2010 zvýší na zhruba 2,5 dolaru za 1 000 kubíků na 100 kilometrů z dosavadních 1,7 dolaru, dodal Medveděv.

13:06 - Ukrajinský prezident Viktor Juščenko dnes prostřednictvím svých spolupracovníků ostře zkritizoval dohody o urovnání plynového konfliktu v Moskvě, ale prý je nemůže změnit.

"Prezident nyní nemá k dispozici zákonné páky, aby zamezil dohodám," citovala agentura RIA Novosti dnešní vyjádření Oleksandra Šlapaka z kanceláře prezidenta Juščenka. Dohody jsou podle něj dílem energetické společnosti Naftogaz a jejího majitele, jímž je vláda Julije Tymošenkové.

13:05 - Přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu katastroficky zasáhlo bulharskou ekonomiku, řekl pro agenturu Reuters bulharský ministr hospodářství a energetiky Petar Dimitrov.

Důsledky plynové krize jsou podle něj podobné situaci po teroristickém útoku. Dodal, že Bulharsko chce od Evropské unie získat svolení k opětovnému spuštění dvou jaderných reaktorů z komunistické éry.

"Plynová krize není přírodní katastrofou, je to politický úder ze zahraničí. A my máme právo na politickou kompenzaci a solidaritu ze strany EU. Je spravedlivé žádat o znovunastartování těchto reaktorů," řekl Dimitrov. 

12:57 - Ruský plyn přes Ukrajinu podle evropských pozorovatelů normálně proudí do Evropy. V reakci na obnovení dodávek to dnes řekl předseda Evropské komise José Barroso. Zdůraznil ale také, že je těžké vítat něco, co se vůbec nemělo stát.

Šéf výkonného orgánu 27členného bloku rovněž pochválil české předsednictví a premiéra Mirka Topolánka za to, jakým způsobem společně s komisí plynovou krizi řešil. "Bylo to týmové úsilí," podotkl.

12:40 - "Plyn je nejen na cestě do Evropy, ale také už tam proudí," uvedl v konferenčním hovoru s novináři zástupce šéfa Gazpromu Alexander Medveděv.

12:16 - Růst slovenského HDP by měl kvůli donedávna zastaveným dodávkám plynu letos zpomalit o jedno až 1,5 procenta, řekl v Bruselu slovenský ministr financí Ján Počiatek.

12:06 - Dodávky ruského plynu na Slovensko přes území Ukrajiny se dnes obnovily. Informoval o tom slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek na tiskové konferenci po zasedání krizového štábu.

Plyn začal téct do příhraniční stanice ve Veľkých Kapušanech na východním Slovensku několik hodin poté, co ruský Gazprom obnovil dodávky přes Ukrajinu a den po dohodě o cenách plynu mezi Ruskem a Ukrajinou.

"Dostali jsme právě teď rychlou informaci, Kapušany se právě otevřely," uvedl Jahnátek. 

12:00 - Ceny ropy dnes dopoledne klesly o více než deset procent a americká ropa sestoupila až pod 33 dolarů za barel. Trh tak reaguje na dohodu, díky níž dnes Rusko obnovilo dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy. Ropu tlačí dolů i špatné vyhlídky světové ekonomiky.

11:55 - Dodávky plynu přes Ukrajinu již začaly proudit na Slovensko. Sdělil to agentuře Reuters mluvčí ukrajinského energetického podniku Naftogaz. Slovensko má být první evropskou zemí, která dostane dodávky plynu z Ruska přes Ukrajinu, jež byly obnoveny dnes dopoledne. Slovenský plynárenský priemysl (SPP) to však zatím nepotvrdil.

11:42 - Ruský monopol Gazprom zaslal ukrajinským partnerům upřesněnou objednávku na přepravu 423,8 milionu metrů krychlových plynu během 24 hodin. Na vývoz pro evropské odběratele je určeno 348 milionů metrů krychlových, pro ukrajinské odběratele 75 milionů metrů krychlových plynu.

10:47 - Slovensko bude první evropskou zemí, která dostane obnovené dodávky plynu z Ruska přes Ukrajinu. Oznámil to dnes ukrajinský energetický podnik Naftogaz, jeho mluvčí však neupřesnil, zda dodávky na Slovensko dorazí dnes, nebo ve středu.

9:32 - "V 10:24 moskevského času (8:24 SEČ) začala Ukrajina přijímat plyn do sítě svých plynovodů... Byly otevřeny kohoutky a nyní registrujeme odběr plynu," řekl agentuře RIA-Novosti pracovník Gazpromu na stanici Sudža poblíž ruských hranic s Ukrajinou.

Příjem ruského plynu podle agentury ITAR-TASS potvrdila rovněž společnost Ukrtransgaz, spravující ukrajinské plynovody, s tím, že tlak správně postupně stoupá.

9:13 - Rusko dnes dopoledne pustilo plyn do ukrajinských plynovodů a dále do Evropy. Oznámila to plynárenská společnost Gazprom. Podle odhadů dorazí ruský plyn do Evropy za zhruba 36 hodin.

9:06 - "K desáté hodině moskevského času (8:00 SEČ) ukrajinští kolegové uvedli soustavu ukrajinských plynovodů do normálního režimu. Jsou připraveni otevřít kohoutky pro tranzit plynu do Evropy," řekl šéf Gazpromu Alexej Miller, citovaný agenturou ITAR-TASS.Dodal, že od 8:15 SEČ jsou plynovody na ruské i ukrajinské straně připraveny k obnovení dodávek.

8:41 - Ruský plynárenský koncern Gazprom
, který sliboval obnovit dodávky plynu na Ukrajinu a dále do Evropy dnes ráno, zatím poslal do Kyjeva jen objednávku na přepravu plynu. Oznámila to agentura ITAR-TASS.

"Přibližně v deset hodin moskevského času (8:00 SEČ) přišel fax se stanovenými objemy a trasami pro tranzit," citovala agentura vyjádření nejmenovaného činitele ukrajinské vlády.




Plynová krize se chýlí ke konci 

Plynová krize, která se nejvíce prohloubila ve středu 7. ledna, kdy Gazprom oficiálně ukončil dodávky zemního plynu přes Ukrajinu do Evropy, se tak zřejmě konečně chýlí ke konci. Její následky jsou ale děsivé. Nejkritičtější situace panovala téměř po celou dobu v Bulharsku, Moldávii a na Slovensku.

A ekonomické dopady? Slovensko muselo omezit odběry plynu až do neděle zhruba tisícovce velkých podniků, slovenská ekonomika denně přicházela podle premiéra Roberta Fica zhruba 100 milionů eur (zhruba 2,7 miliardy korun). Slovensko se ale nakonec dočkalo nouzových dodávek například od největšího dodavatelezemního plynu v Česku RWE Transgas.

Více čtěte ZDE o konci sporu o plyn

Ztráty však pocítil i ruský plynárenský gigant Gazprom, který podle pátečního vyjádření zástupce šéfa firmy Alexandra Medveděva přišel kvůli sporu s Ukrajinou o 1,1 miliardy dolarů (zhruba 22,7 miliardy korun).

Šéf Gazpromu Alexej Miller uvedl už dříve, že firma obnoví dodávky plynu do Evropy tranzitem přes Ukrajinu v úterý v 8:00 SEČ. "Všechny problémy spojené s tranzitem ruského plynu přes území Ukrajiny a s dodávkami ruského plynu Ukrajině byly vyřešeny," řekl v pondělí Miller agentuře ITAR-TASS.

Rusko a Ukrajina v pondělí v Moskvě podepsaly desetileté dohody o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu a o tranzitu plynu do Evropy. Tím by měl skončit spor, kvůli kterému už skoro dva týdny přes Ukrajinu neproudil k evropským odběratelům žádný ruský plyn.


 

VIDEO: Podívejte se na české zásobníky plynu

Podle agentury ITAR-TASS bude Ukrajina letos platit Rusku za plyn evropskou tržní cenu s dvacetiprocentní slevou. Rusko zase zaplatí tranzitní poplatky v loňské výši, tedy 1,7 dolaru za přepravu jednoho tisíce metrů krychlových plyn na 100 kilometrů.