Cena velkoobchodní elektřiny s dodávkou v příštím roce spadla tento týden pod 50 eur za megawatthodinu. Pro srovnání: při rozjezdu burzy v roce 2007 stálo stejné množství dodávky na následující rok 50,42 eur. Na začátku loňských prázdnin vystoupala dokonce téměř k 90 eurům za megawatthodinu.

Obchodníci a analytici přitom předpokládají, že elektřina může ještě dál mírně zlevnit. "Nevylučujeme, že cena ještě klesne. Za celý rok počítáme s tím, že průměrná cena na velkoobchodním trhu bude mezi 50 a 55 eury ze megawatthodinu," říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. 

Přečtěte si více

Ceny na burze nedokáže odhadnout ani ČEZ

Pokud by se neopakovala loňská "komoditní panika", během níž elektřina raketově zdražovala, v létě by mohla být její cena ještě nižší. Během letních měsíců totiž o proud bývá menší zájem než v zimě. "O tom, jaká cena na burze bude, ale pořádně nevědí ani v ČEZu," dodává Procházka.

Domácnosti a firmy, které mají smluvené roční tarify, si ale nízkých cen příliš neužijí. Alespoň ne letos. Dodavatelé proudu totiž na burze nakoupili za – z dnešního pohledu – nevýhodné ceny. Například ČEZ Prodej, největší dodavatel elektřiny v Česku, tvrdí, že svým zákazníkům obstaral podstatnou část elektřiny na letošek za ceny kolem 58 eur.

Pokud by nynější cenová úroveň vydržela po větší část roku, lidem by se zcela určitě nevyplatila nabídka "fixace" cen elektřiny na rok 2010, kterou nabízejí všichni tři velcí tuzemští dodavatelé – vedle ČEZ i Pražská energetika a E.ON. I přes výrazné oslabení koruny k euru v posledních týdnech nynější velkoobchodní ceny znamenají, že elektřina pro domácnosti by měla v roce 2010 být levnější než loni.

ctete-v-patek-530.gif

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist