Výrobce legendárních motocyklů Harley-Davidson oznámila, že kvůli výraznému poklesu poptávky na trhu zruší 1100 pracovních míst. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008 se zisk společnosti propadl o 58 procent na 77,8 milionů dolarů (1,7 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Snížení výroby Harleye

Propad ziskovosti v závěru roku je vyšší, než očekávali analytici. Počet pracovních míst, které firma zruší, představuje přibližně 12 procent celkové pracovní síly. Dalším opatřením, které má pomoci překonat nepříznivý stav, je snížení výroby v letošním roce o 13 procent.

Tržby z prodejů Harley-Davidson se v závěrečném kvartále snížily o 6,8 procenta na 1,29 miliardy dolarů (28,3 miliardy Kč). Maloobchodní prodej motocyklů se snížil o 13,1 procenta především kvůli situaci v USA, kde prodeje spadly o 19,6 procenta. Největší propad však firma zaznamenala v Latinské Americe, a to o 28 procent.

 

Více čtěte ZDE: Ekonomická krize a automobilový průmysl

 

"Redukovali jsme výrobu už v roce 2008, abychom pomohli našim dealerům udržet nižší úroveň zásob," uvedl odcházející šéf firmy Jim Ziemer "a chystáme se udělat podobný krok i v roce 2009," dodal.

Společnost také hodlá spojí dvě továrny na výrobu motorů a převodovek. Zároveň uzavře centrum distribuce součástek a příslušenství.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru