Karty některých klientů českých bank od asociace VISA mohou být nebezpečné. Česká spořitelna a Komerční banka už serveru iHNed.cz potvrdily, že přistoupily k jejich zablokování. ČSOB zatím situaci monitoruje, ale k zablokování karet nepřistoupila.

"V minulých dnech jsme obdrželi upozornění od karetní asociace VISA, že by mohly být potencionálně ohroženy některé platební karty vydané Komerční bankou. Dle informace asociace je příčinou možný únik dat od zpracovatele transakcí ve Velké Británii," uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

 

Více čtěte ZDE: Platební karty

 

"To znamená, že většinou se situace týká klientů, kteří realizovali transakce ve Velké Británii. Zpracovatel však může zpracovávat i transakce uskutečněné mimo území Velké Británie," dodala Klucová.

Podle KB a ČS se jedná o desítky karet. Klienti, jejichž platební karty jsou v potenciální ohrožení, jsou obvoláváni a po dohodě je jim karta zablokována a vydána nová.

Naopak podle vyjádření ČSOB bylo varování neúplné a není zatím potřebakarty blokovat. Banka však bude monitorovat případné podezřelé transakce s kartami.

Jako první o problémech karet VISA informoval server iDnes.

Varování chodí i jednou týdně

Nejde o jediný případ svého druhu. Hospodářské noviny počátkem prosince přinesly informaci o podobném případu, kdy některé tuzemské karty preventivně zablokovaly karty VISA části svých klientů.

Varování nejsou podle představitelů bank ničím výjimečným, chodí někdy i jednou týdně. Většinou ale nenásleduje další krok v podobě blokování karet.

"V největších tuzemských bankách jde rozčně o několik tisíc případů," řekl Hospodářským novinám před časem šéf Bezpečnostního výboru Sdružení bankovních karet Karel Kadlčák.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru