Akcie na Wall Street v pondělí posílily, protože optimismus ohledně obří fúze ve farmaceutickém sektoru převážil nad obavami o zdraví finančního sektoru. Náladu na trhu podpořily rovněž příznivé zprávy o vývoji ekonomiky Spojených států.

Index Dow Jones vzrostl o 0,48 procenta na 8116,03 bodu. Index S&P 500 stoupl o 0,56 procenta na 836,57 bodu a index technologického trhu Nasdaq o 0,82 procenta na 1489,46 bodu.

Největší světový výrobce léků Pfizer v pondělí oznámil, že převezme za zhruba 68 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu Kč) konkurenta Wyeth. Pfizer si k převzetí Wyethu vyjednal u konsorcia bank úvěr 22,5 miliardy dolarů. Podle analytiků je fakt, že Pfizer dokázal tyto peníze v nynější finanční krizi sehnat, příznivým signálem pro celý trh.

Národní sdružení realitních kanceláří v pondělí uvedlo, že prodej starších domů v USA se v prosinci proti předchozímu měsíci zvýšil o 6,5 procenta na celoročně přepočtených 4,74 milionu. Analytici přitom čekali pokles na 4,4 milionu z listopadových 4,45 milionu.

Největší světový výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar však oslabil o více než osm procent poté, co ohlásil výrazný propad zisku za čtvrté čtvrtletí a předpověděl jeho další pokles v letošním roce. Firma rovněž představila plán na zrušení 20.000 pracovních míst.