Tokijská burza v úterý prudce zpevňovala a na jejich růst měla vliv zpráva, že vláda bude kupovat akcie firem, jejichž budoucnost je kvůli dopadům finanční krize ohrožena. Hlavní index japonských akcií tak zaznamenal nejvýraznější vzestup za posledních šest týdnů. Na devizových trzích klesal kurz jenu, převážně v důsledku zájmu o rizikovější transakce.

Index Nikkei 225 vzrostl o 4,93 procenta (378,93 bodu) na 8061,07 bodu. V pondělí přitom index klesl nejníže za poslední tři týdny. Širší index Topix vzrostl o 4,8 procenta na 805,49 bodu.

Japonská vláda použije v přepočtu až 16,7 miliardy dolarů (zhruba 356 miliard Kč) na nákup akcií firem, na které tvrdě doléhá finanční krize a ohrožuje jejich budoucnost. Takový krok má podle analytiků přispět ke snížení napětí na úvěrových trzích, kvůli němuž se řada firem stále nemůže dostat ani k provoznímu financování.

Čtěte také

Japonská centrální banka už teď nakupuje podnikové dluhopisy, aby firmám pomohla dostat se k penězům. Vláda zase nabízí peníze bankám, aby pomohla zvýšit objem financí určených na poskytování úvěrů. Pokles exportní aktivity a zamrzlý úvěrový trh ale nadále ohrožují průmyslové firmy, které tvoří páteř japonské ekonomiky.

"V tuto chvíli je to pro akciový trh příznivá zpráva," řekl k plánu vlády hlavní analytik investiční společnosti Daiwa SB Investments Soičiró Mondži. "Bankroty jsou na vzestupu, a nejen mezi finančními společnostmi," dodal.