Jaký bude letošní rok podle ministerstva financí? Úřad předpokládá růst ve výši 1,4 procenta. O rok později, při postupném odeznívání krize, by se mohl opět mírně zvýšit na 2,1 procenta.

V pátek zveřejněná makroekonomická predikce úřadu pro Českou republiku dále předpokládá pro rok 2009 výrazné zpomalení inflace na 1,3 procenta. V roce 2010 by se pak její míra měla vrátit zpět blíže k hladině stanovené inflačními cíli České národní banky.

Úřad nicméně uvádí, že převídat vývoj hospodářství je nyní velmi obtížné. "Nejasná situace v budoucím vývoji vnějšího prostředí výrazně zvyšuje míru nejistoty Makroekonomické predikce," uvádí se v průvodní zprávě k predikci. "Je velmi obtížné (ne-li nemožné) odhadnout hloubku a délku trvání globální finanční a ekonomické krize, a tím i rozsah a intenzitu dopadů na českou ekonomiku, která není primárním zdrojem problémů a pouze absorbuje šoky z vnějšího okolí," píše se v dokumentu.

Predikce nicméně vychází z předpokladu kladného vývoje, podle něhož by na finančních trzích již nemělo dojít k dalším otřesům a prohloubení současné krize. Dokument ale upozorňuje, že je přesto možné očekávat přetrvání problémů v globálním měřítku až do roku 2010.

Předpovědi se neustále mění

Ministerstvo ještě v prosinci vidělo vývoj ekonomiky relativně optimisticky s přepovědí tříprocentního růstu. Později nicméně od tohoto čísla ustoupilo a připustilo, že zároveň se zpomalením růstu je potřeba očekávat i zvýšení rozpočtového schodku. Ten by se oproti původně plánovaným 38,1 miliardy mohl vyšplhat přes 70 miliard korun. 

Pokud totiž spadne růst HDP na jedno procento, s čímž počítá vládní krizový scénář, stát vybere na daních skoro o 28 miliard méně oproti původním propočtům. Vyšší nezaměstnanost v době krize sebou navíc přinese i zvýšené náklady na sociální služby. Počet lidí bez práce by podle posledních prognóz mohl stoupnout o 0,8 až 1,2 procenta.

"Za rok 2008 deficit vládního sektoru dosáh hodnoty okolo 1,2 procenta HDP. V roce 2009 se očekává prohloubení deficitu na 3 procenta HDP, a to především díky vlivu dopadů globální krize na daňové příjmy, a zejména na zisky firem," uvádí ministerstvo.

Kabinet také po schůzce se členy Národní ekonomické rady vlády minulou neděli připustil, že ve svých plánech již počítá i s možností recese. "Prověřujeme, že ekonomika bude ještě ve fázi růstové. Druhý je, že se dostane do fáze poklesu," uvedl po setkání premiér Mirek Topolánek.

Ministr financí Kalousek na základě jednání s radou na pondělní schůzce vlády představil tři varianty rozpočtových úprav. Všechny možnosti počítají s odčerpáním části rezervních fondů některých státních institucí, které sníží schodek o 34,1 miliardy korun.

Jaké jsou varianty rozpočtu?

  růst HDP (v %) příjmy (v mld) výdaje (v mld)  schodek (v mld)
 Původní, schválený 10. prosince 2008

 4,8

 1114

 1152,1

 38,1

 Nejpravdědobnější

 1

 1086,1

 1157

 70,9

 Méně pravděpodobný

 2

 1094,4

 1155,5

 61,1

 Nejméně pravděpodobný

 3

 1102,6

 1154,4

 51,8