Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová ve středu varovala Francii před protekcionistickými opatřeními při plánované pomoci automobilovému průmyslu. Francie by podle Kroesové porušila právo Evropské unie, pokud by požadovala, aby automobilky výměnou za státní podporu kupovaly pouze francouzské součástky nebo investovaly pouze ve Francii.

"Nebylo by v zájmu Francie, francouzského automobilového průmyslu ani žádného členského státu vidět obnovu protekcionismu v Evropě," řekla eurokomisařka po setkání s francouzským státním tajemníkem pro průmysl Lucem Chatelem. "Vztyčování bariér uvnitř Evropy nemůže být cestou z této krize," dodala.

Čtěte také


Francouzský premiér François Fillon minulý měsíc uvedl, že vláda může poskytnout na podporu domácího automobilového sektoru až šest miliard eur (170 miliard Kč). Dodal, že automobilky za to budou muset ve Francii zachovat pracovní příležitosti.

Bonus 1000 eur za auto s nižšími emisemi

Francouzské automobilky Renault i PSA Peugeot-Citroën reagují na propad poptávky tím, že zavírají továrny a propouštějí. Oba podniky se přitom hlasitě odvolávají i na těžké podmínky při shánění úvěrů. Vláda v reakci na krizi již několik opatření předložila, například bonus 1000 eur pro Francouze, kteří prodají starý vůz a koupí si nový s nižšími emisemi.

Prodej aut v Evropě se v loňském roce podle automobilové asociace ACEA snížil o 7,8 procenta, což byl nejprudší propad za 15 let. Výzkumná firma J.D. Power and Associates tento měsíc předpověděla, že v letošním roce by se měl prodej automobilů v Evropě snížit o 14,9 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru