Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto bude od posledního únorového týdne vyrábět modely fabia opět pět dní v týdnu. Stane se tak kvůli zvýšené poptávce na německém trhu. Firma zatím pětidenní výrobu tohoto modelu plánuje jen do konce března. ČTK to řekl mluvčí firmy Jaroslav Černý. Kromě Superbu vyrábí Škoda v současné době ostatní modely jen čtyři dny v týdnu.

Čtěte o situaci v Česku

Nový plán: Šrotovné může být 30 tisíc na auta do 400 tisíc korun 

Češi dávají přednost ojetinám. Průměrný věk aut je skoro 14 let

Za zvýšený zájem o fabie v Německu může zřejmě státní podpora tamní vlády která má zmírnit dopady ekonomické krize. Vláda dá 2500 eur (přes 70.000 korun) každému, kdo odveze na vrakoviště auto starší devíti let. Nový vůz si pak musí koupit nejpozději do konce roku. To stlačilo cenu fabie na německém trhu na zhruba 160.000 korun. "Za zvýšenou poptávku určitě může tato šrotační prémie," podotkl Černý.


Podívejte se

Pět dní v týdnu zatím škodovka vyrábí pouze Superb. Ostatní modely se montují od pondělí do čtvrtka, automobilka tímto způsobem snižuje skladové zásoby a reaguje tak na nižší poptávku na světových trzích. Čtyřdenní pracovní týden je v největší české automobilce naplánován až do konce června.