Soubor opatření proti krizi, který schválil Senát, bude v objemu kolem 800 miliard dolarů, i když původně se uvažovalo o mnohem vyšší částce.
O návrhu, k jehož schválení si demokraté v Senátu zajistili i podporu několika republikánských zákonodárců, se bude v konečné podobě hlasovat v úterý. Pokud hlasování projde a obě komory Kongresu se dohodnou na konečné verzi, mohl by prezident Barack Obama návrh podepsat do 16. února, jak si původně představoval.
Zpráva pro celý svět
Vývoj projednávání o novém souboru opatření pozorně sleduje celý svět. Americká ekonomika je největší na světě a pokud se jí dostane pomoci, mohou tím Američané významně přispět ke zlepšení stavu globální ekonomiky. Její růst letos podle prognóz výrazně zpomalí.
"Jsme rádi, že se ten proces pohnul a že jsme blíž tomu, abychom Američanům dali plán na vytvoření milionů pracovních příležitostí, aby se lidé mohli vrátit do práce," reagoval na zprávu o dohodě v Senátu mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. Sněmovna reprezentantů už se návrhem zabývala a minulý týden se dohodla na své verzi.
Návrh, o kterém obě komory hlasují, je původním plánem Obamy vynaložit na podporu ekonomiky 825 miliard dolarů (asi 18,1 bilionu Kč). Sněmovna návrh minulý týden schválila ve výši 819 miliard dolarů, senátní verze počítá s částkou 780 miliard dolarů, i když těsně před projednáváním se hovořilo o částce až 937 miliard dolarů. Republikáni a část demokratů ale na poslední chvíli seškrtali některé plánované výdaje.
Kongres: USA využívají peníze na záchranu bank neefektivně
USA zmírňují ochranu své ekonomiky, nechají ji částečně otevřenou světu
Černý týden na trhu práce. O své místo přišlo kolem 100 000 lidí
Senátní návrh nicméně počítá se zvýšením výdajů o dalších až 47 miliard dolarů, kterými chce podpořit prodej domů a automobilů. Celková částka, o které bude Senát v úterý hlasovat, se tedy může vyšplhat až na 827 miliard dolarů
Pracovních míst kriticky ubývá
Senát se na podobě stimulačních opatření dohodl v den, kdy ministerstvo práce uvedlo, že americká ekonomika v lednu ztratila asi 598.000 pracovních míst. To je nejvíce od konce roku 1974. Míra nezaměstnanosti se vyšplhala na 7,6 procenta a podle některých názorů se může vyšplhat až nad deset procent.
Obama v pátek jmenoval členy svého nového poradního výboru pro oživení ekonomiky, do jehož čela postavil bývalého šéfa americké centrální banky (Fed) Paula Volckera. Slavnostního ceremoniálu Obama využil k tomu, aby upozornil na rychlý úbytek pracovních míst, a připomněl tak senátorům, že je třeba o návrhu jednat rychle.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist