Akcionáři belgicko-nizozemské bankovní skupiny Fortis odmítli vládní plány na rozdělení banky a prodej belgické části do rukou francouzské BNP Paribas. Zamítli také prodej nizozemské divize Fortisu do rukou nizozemské vlády.

Banka Fortis se loni na podzim málem stala obětí globální finanční krize.

Podle dohody vlád Belgie, Nizozemska a Lucemburska měla být Fortis rozdělena na jednotlivé národní části, zestátněna a její klíčová belgická divize prodána BNP Paribas.

Belgický soud však v prosinci rozdělení pozastavil a nařídil, aby k takovému postupu nejprve dali souhlas akcionáři. Vlády přitom poskytly bance finanční injekci 11,2 miliardy eur (asi 313 miliard Kč), investoři se však začali proti jejich plánu stavět.

Přečtěte si podrobnosti

Středeční hlasování proti belgickému plánu bylo velmi těsné a pro navržený krok, tedy zestátnění Fortisu, se vyslovili držitelé 49,7 procenta akcií. Úřadující předseda správní rady Fortisu Jan-Michiel Hessels pak rozhodl, že nemá smysl rozhodovat o další části plánu - tedy odkoupení 75 procent akcií Fortisu bankou BNP Paribas.

Odpor k plánu vedla čínská pojišťovna Ping An

Vášnivé debaty o osudu banky se ve výstavní hale na severním předměstí Bruselu zúčastnilo na 5000 akcionářů. Odpor proti plánu vedl největší akcionář Fortisu, čínská pojišťovna Ping An, která má v bance necelých pět procent akcií.

Belgická vláda zoufale usilovala o prosazení svého plánu a varovala investory před katastrofálními důsledky, pokud řeknou "ne". Prosincový debakl plánu na řešení krize Fortisu u soudu přispěl k pádu předešlé belgické vlády, uvedla agentura Reuters.

Čtěte také

Belgický ministr financí Didier Reynders tiskové agentuře Belga po hlasování řekl, že spojení Fortis s BNP je pro něj i nadále tou nejlepší alternativou. Vláda podle něj bude o této věci diskutovat v nejbližších hodinách. Nizozemská vláda již dříve prohlásila, že její část transakce, tedy zestátnění nizozemské divize Fortis, je právoplatné a neodvolatelné.

Akcie BNP padaly

Středeční rozhodnutí akcionářů tak zřejmě v praxi vyústí v jejich odškodnění ze strany státu. Je nicméně ranou pro záměr BNP stát se s pomocí expanze do Belgie a Lucemburska největším držitelem bankovních vkladů v eurozóně. Akcie BNP ve středu klesly o více než dvě procenta. Podle analytiků teď bude muset francouzská banka začít opět od nuly.