Čistý zisk francouzské automobilky Renault se v loňském roce v důsledku finanční a ekonomické krize propadl o 78 procent na 599 milionů eur (17 miliard korun) z předchozích 2,734 miliardy. Informovala o tom společnost na svých internetových stránkách. Současně upustila od svých klíčových cílů pro letošní rok, protože očekává, že situace na trhu se bude nadále zhoršovat.

Tržby společnosti se loni snížily o sedm procent na 37,79 miliardy eur. Renault se nyní podobně jako větší domácí konkurent PSA Peugeot Citroën zaměří na snižování zásob, píše agentura Reuters.

Rival PSA Peugeot Citroën, který působí i v České republice, tento týden oznámil, že v letošním roce hodlá zrušit 11 000 pracovních míst. Firma za loňský rok vykázala nečekanou ztrátu 343 milionů eur.

Více o tématu - čtěte ZDE

Snižování počtu pracovních míst v PSA se dotkne zejména Francie, kde by mělo podnik dobrovolně opustit až 7000 zaměstnanců. Firma výměnou za státní pomoc přislíbila, že se letos ve Francii vyhne nucenému propouštění. Kolínské automobilky TPCA, která je společným podnikem PSA a japonské Toyoty, by se ohlášená opatření dotknout neměla.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pondělí představil kontroverzní plán půjčit automobilkám Renault a PSA po třech miliardách eur, aby podniky snáze překonaly nynější těžké období.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru