Pro spotřebitele je to dobrá zpráva: proud v příštím roce bude zřejmě levnější. A to o víc, než se zdálo na přelomu roku, kdy ČEZ a po něm i společnosti PRE a E.ON přišly s nabídkami na uzavírání kontraktů na příští rok s fixovanou cenou.
Jak ČEZ, tak PRE nabízejí uzavřít na příští rok "fixovanou" smlouvu do konce února. Jejich tarify jsou odvozeny od současných cen na burzách. Což je zhruba 50 eur.
Odborníci ale radí: Zatím nefixovat. "Já bych se smlouvou počkal do léta, do té doby elektřina nezdraží," říká šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Podobně odhaduje vývoj předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. "Cenu počátkem léta tipuji mezi 49 až 51 eury," říká analytik firmy Atlantik FT Petr Novák. Jiří Gavor z poradenské společnosti ENA dokonce čeká, že elektřina zlevní až na 45 eur.
Nová komise bude hlídat, zda je cena elektřiny férová
"I když nakoupíte za současné ceny kolem 50 eur, už se to vyplatí," říká Gavor. "Ale další pokles je velmi pravděpodobný. Vidíte to už z toho, že elektřina na letošní druhý kvartál se prodává pod 40 eury." Gavor firmám doporučuje nákup rozdělit, malou část proudu nasmlouvat "kvůli obezřetnosti" nyní a většinu dokoupit v létě.
Cenu sráží krize a ceny povolenek
Zlevňování proudu mají na svědomí klesající ceny emisních povolenek a pád poptávky po elektřině způsobený krizí. "V lednu nám spotřeba elektřiny klesla o sedm až deset procent a nedá se vyloučit, že s tím, jak krize dopadá na průmysl a firmy omezují výrobu, bude výpadek časem ještě větší," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
I další odborníci soudí, že vývoj ceny proudu bude záviset na tom, jak tvrdě postihne krize středoevropský průmysl. Rána bude podle většiny z nich citelná.
"Míříme do období, kdy je na energetickém trhu dočasně a krátkodobě přebytek výrobních kapacit, cena elektřiny tak proti konci loňského roku může klesnout o dvacet i třicet procent," předpovídá šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.
O smlouvy s fixací, které je třeba uzavřít do konce února, není ostatně mezi zákazníky zvláštní zájem. "Uzavřeli jsme jich asi 1500, to je málo," řekl HN mluvčí ČEZ Kříž. Firma proto připravila pro podniky další variantu: "Nabídli jsme jim ještě jednu lhůtu na uzavření smluv s fixací, a to březen a duben. U nich nabídneme pevnou cenu podle vývoje burzy z konce února. Zdá se, že to bude pro zákazníky výhodnější než první nabídka," řekl Kříž.
Společnost PRE nabízí klientům smlouvy s fixací také do konce února, E.ON nechává lhůtu na rozmyšlenou do konce března.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist