Španělsko se tak zařadilo po bok dalších evropských zemí, kde už recese také je - tedy Německa, Itálie a Velké Británie. Meziročně se španělský hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 0,7 procenta.
I přes tato špatná čísla je na tom ale španělská ekonomika lépe, než analytici očekávali. Ti totiž Španělsku předpovídali mezikvartální propad do minusu 1,1 procenta a meziročně 0,8 procenta.
Španělé čelí největší vlně propouštění v historii. Bez práce je 3,3 milionu lidí
Španělsko poruší kritéria deficitu rozpočtu. Kvůli boji s recesí
Za celý loňský rok španělská ekonomika vzrostla o 1,2 procenta. Je to vůbec nejhorší celoroční výsledek tamní ekonomiky od poslední recese v roce 1993.
Obavy z horších dat v dalších zemích
Španělsko je tak první velkou ekonomikou eurozóny, která oznámila své údaje o HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. Ekonomové očekávají, že čtvrtletní pokles bude v případě Německa, Itálie a Francie, které oznámí svá data o HDP v pátek, ještě prudší.
Právě Španělsko se potýká s vůbec nejvyšší nezaměstnaností v Evropské unii. Tamní míra nezaměstnanosti v lednu činila 14,4 procenta. V lednu tam přišlo o práci 198 838 lidí a od loňského ledna dokonce 1,06 milionu, což je růst o neuvěřitelných 47 procent. V Německu, které má téměř dvakrát více obyvatel, je bez práce jen o 160 tisíc lidí více.
Většina analytiků podle Reuters očekává, že na konci roku 2010, bude míra španělské nezaměstnanosti kolem 19 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist