Koruna v úterý pokračuje v poklesu z posledních týdnů a nezadržitelně se blíží metě 30 CZK/EUR. Odpoledne oslabila až na 26,64 korun za euro a mnozí analytici jí věští další pokles.

Česká měna se během dne dostala na nejslabší pozici vůči jednotné evropské měně od počátku listopadu roku 2005. Koruna padá i vůči dolaru. Z ranních 22,80 spadla až na 23,45 CZK/USD. To nejméně za skoro tři roky. Dolar rychle sílí i vůči euru, a to až na 1,262 USD/EUR.

Tříletý graf kurzu koruny vůči euru

Hranici 29 CZK/EUR přitom koruna prolomila teprve v pondělí. Naposledy byla na takovém kurzu v roce 2006. "Vývoj posledních dnů znamená, že prostor pro další oslabování k úrovním nad 30,00 Kč/EUR je stále reálnější," uvedl obchodník Patria Finance Oldřich Myslivec.

"Pohyby na koruně opět přicházejí ruku v ruce s vývojem ostatních měn v regionu, když polský zlotý oslabil v rámci úterní seance až na 4,93 PLN/EUR a maďarský forint prohloubil své historické dno vůči euru až na 309,6 HUF," uvádí Patria.

Více čtěte ZDE

Podle Magdaleny Středové z ČSOB stojí za prudkým oslabováním středoevropských měn zpráva o dramatickém poklesu výkonnosti japonské ekonomiky. Ta meziročně poklesla o 12,7 procenta.

Pokles koruny zdraží dovozy, pomůže však českému vývozu, který je klíčový pro další vývoj ekonomiky. Zboží českých exportérů se totiž zlevní pro zahraniční zákazníky, a tím se stane konkurenceschopnější. Samostatná měna tak Česku v ekonomické krizi může pomoci.

Zahraniční obchod České republiky v prosinci poklesl nejvíce od roku 1994. Export přitom tvoří 76 procent českého hrubého domácího produktu.


VIDEO: ČNB vysvětluje, proč vydává prognózy koruny vůči euru

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru