Koruna se po svém drtivém pádu na 29,66 korun za euro vrací zpět ke své síle z minulého týdne. Od čtvrtečního rána, kdy stála kolem 28,95 posílila téměř na 28,55 CZK/EUR. Proti úternímu propadu je tak česká měna už o více než korunu  pevnější.

Pryč se starou prognózou

 KURZOVNÍ LÍSTEK K 18.02.2009
 EMUEUR28,850-0,978% 
 USAUSD22,9000,355% 
 PolskoPLN6,017-1,036% 
 MaďarskoHUF9,510-1,143% 

K dalšímu posílení koruně pomohla změna prognózy americké banky Goldman Sachs, která svou nedávnou předpovědí, že česká měna oslabí až k úrovni 32 korun za euro, přispěla k výraznému oslabování. Banka už si nyní nemyslí, že středoevropské měny - včetně české koruny - budou dále výrazně oslabovat a oznámila, že uzavřela své obchodní pozice, jimiž na oslabení koruny spekulovala. Banka teď čeká, že koruna posílí.

Analytici Goldman Sachs také očekávají, že zpevní rovněž polský zlotý. Po rapidním oslabení středoevropských měn v posledních týdnech a měsících nyní vidíme několik faktorů, které ukazují, že tyto měny už dále slábnout nebudou, řekl analytik banky Thomas Stolper.

Více o tématu - čtěte ZDE

Koruna ve čtvrtek výrazně zpevnila i vůči dolaru, a to až na 22,55 CZK/USD, což je o 50 haléřů silnější pozice než ráno.

Zásah z ČNB

Proti prudkému oslabování koruny slovně intervenoval ve středu i viceguvernér ČNB Singer. Ten řekl, že oslabování koruny může vést k zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úrokové sazby působí na posílení měny. Proti tomuto hlasu ovšem až dosud působila negativní nálada v regionu, odliv investorů a obavy o další horšení ekonomické kondice.

Singer tvrdí, že současný kurz vůbec neodpovídá politice centrální banky. Snížení sazeb podle něj už vůbec nepřipadá v úvahu a otázkou je, o kolik úroky zvýšit. Přitom 5. února ČNB sazby snížila o 0,5 procentního bodu na 1,75 procenta.  


VIDEO

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist