V létě nepředstavitelná hranice 30 korun za euro byla v úterý na dosah. Kurz postupně propadl až k 29,68 CZK/EUR, během dne ztratila 50 haléřů, čímž zesílila pád z posledních dnů, ke kterému přispěla prognóza americké investiční banky Goldman Sachs o tom, že euro bude za 32 korun.

Slovní zásah z ČNB

 KURZOVNÍ LÍSTEK K 20.02.2009
 EMUEUR28,8100,752% 
 USAUSD22,8821,675% 
 PolskoPLN6,063-0,883% 
 MaďarskoHUF9,463-0,588% 

Hranici 29 CZK/EUR koruna prolomila v pondělí. Dosaženým minimem se kurz dostal na úroveň, kde byl naposledy v roce 2005. Ve středu však zasáhl viceguvernér Miroslav Singer. Ten prohlásil, že Česká národní banka zvažuje, o kolik zvýší úrokové sazby. Koruna rychle posílila z ranních 29,50 CZK/EUR až na 29,10. I poté však byla jako na houpačce. Nejdříve klesla zpět k ranním hodnotám, aby následně zpevnila a prolomila hranici 29 korun za euro.

Odpoledne před závěrem obchodování koruna prudce posílila a dostala se až pod hladinu 28,70 korun za euro a 22,90 za dolar. Singer tvrdí, že současný kurz vůbec neodpovídá politice centrální banky. Snížení sazeb podle něj už vůbec nepřipadá v úvahu a otázkou je, o kolik úroky zvýšit. Přitom 5. února ČNB sazby snížila o 0,5 procentního bodu na 1,75 procenta.

Ve středu pak ještě americká banka Merrill Lynch oznámila, že předpokládá posílení koruny na 29,25 CZK/EUR do konce třetího čtvrtletí a pak k 28,60 do konce letošního roku. Ve čtvrtek pak přišel ještě silnější impulz z USA.

Jak se vyvýjel kurz koruny do středy

Banka Goldman Sachs totiž zrušila prognózu, která poslala korunu do kolen. Místo očekávaných 32 korun za euro už banka žádné další oslabování nepředpokládá. Po svém drtivém propadu se tak koruna vrátila až na 28,55 CZK/EUR z minulého týdne.

Následně vydaná predikce České spořitelny o posílení na 25,10 CZK/EUR během letoška korunu dále podpořila. Banka to oznámila s tím, že koruna bude zpevňovat v souladu s odezníváním globální finanční krize. Měna se tak podle banky vrátí k dlouhodobému trendu svého posilování.

Jak se vyvýjel kurz koruny v závěru týdne

"Investoři budou muset připustit, že Česká republika nemá vnitřní či vnější nerovnováhu jako některé jiné země ve střední Evropě a je nejlépe vybavenou zemí v oblasti k překonání krize," prohlásila podle agentury Bloomberg spořitelna.

Pátek koruna zahájila na úrovni 28,90 CZK/EUR, po mírném oslabení pak den zakončila na 28,80 CZK/EUR.


VIDEO

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru