"Budeme-li čelit této krizi a nebudeme čelit deficitům, které ji pomohly způsobit, riskujeme, že se následně propadneme do další krize," řekl Obama na začátku setkání vládních úředníků, ekonomů a podnikatelů. Schodky minulé vlády se ovšem pohybovaly do bezpečné úrovně tří procent amerického hrubého domácího produktu (HDP).
Astronomický schodek v prvním roce
Daleko vyšší ale bude letošní a budoucí schodky. V prvním roce Obamovy vlády rozpočet kvůli recesi, plánům na záchranu finančního sektoru a masivní stimulaci ekonomiky vystoupí podle ekonomů nejméně na 1,5 bilionu dolarů, tedy na zhruba desetinu ročního výkonu ekonomiky a více než rekordní schodky z osmdesátých let.
Odvážná předpověď 47 analytiků: ekonomika USA se vzpamatuje do roka
Americká vláda začne zkoumat banky. Zestátnění se nečeká
Změny nebo ústupky? Čtěte, co se dělo prvních 30 dnů s Obamou
I přes snížení této sumy na polovinu však schodek bude stále výrazně vyšší než nominálně rekordní schodky éry George Bushe. Dolarový rekord zatím drží schodek z minulého fiskálního roku 2008, který se vyšplhal na 455 miliard dolarů.
Nejvýznamnější vliv na rozpočtový deficit má kromě stamiliardových vládních balíčku na boj s hospodářskou krizí především výkon ekonomiky. Americká ekonomika je už druhý rok v recesi, což výrazně snižuje vládní příjmy a zvyšuje sociální výdaje.
Obama uspořádal diskusi o fiskální odpovědnosti týden poté, co podepsal návrh zákona o rekordně vysokém balíku ekonomických stimulů za zhruba 787 miliard dolarů (asi 18 bilionů Kč). Tyto peníze zvýší veřejné výdaje a většině lidí mírně uleví na daních, o celou tuto sumu se však v příštích letech zvýší federální deficit. Minulý týden navíc vláda rozhodla, že podpoří trh bydlení částkou až 275 miliard dolarů. Kongres již za Bushe uvolnil na záchranu finančního sektoru celkem 700 miliard dolarů, tyto peníze by se však měly do rozpočtu později vracet.
Fed prorokuje horší časy
Podle nejnovější prognózy americké ekonomiky, kterou tamní centrální banka (Fed) zveřejnila minulý týden, na Spojené státy ale to nejhorší teprve čeká. Fed totiž počítá s růstem nezaměstnanosti a už ani nepřipouští, že by největší světová ekonomika letos mohla růst. Míra nezaměstnanosti je přitom už nyní nejvyšší za posledních 16 let. Fed předpokládá, že nezaměstnanost letos vzroste na 8,5 až 8,8 procenta, zatímco ještě v listopadové prognóze počítal s nezaměstnanosti mezi 7,1 až 7,6 procenta.
Hrubý domácí produkt (HDP) by se měl podle Fedu snížit o 0,5 až 1,3 procenta oproti předchozímu předpokládu, že ekonomika USA letos klesne v nejhorším případě o 0,2 procenta.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist