Antimonopolní úřad prověřuje podezření, že při určování záloh zneužila firma dominantního postavení, uvedl na stránkách úřadu jeho místopředseda Robert Neruda. RWE by tak mohla dostat pokutu v milionech nebo i desítkách milionů korun.

Jednu sankci ve výši 240 milionů korun už hlavní hráč na českém trhu s plynem dostal, a to v roce 2007.

RWE se brání

Nyní se úřad zabývá podezřením, že firma neoprávněně vybírala od zákazníků příliš vysoké zálohy. Týkalo se to asi 160 000 lidí.

Společnost RWE Transgas se však brání a je podle svého mluvčího Martina Chalupského připravena jednat s ÚOHS o situaci vzniklé kolem stanovování záloh na dodávky zemního plynu zákazníkům.

"Samozřejmě poskytneme v rámci řízení antimonopolnímu úřadu veškeré podkladové informace. Zároveň je zapotřebí říci, že zákazníci RWE mají možnost si nastavit placení záloh individuálně. Většina z více než dvou miliónů našich zákazníků této možnosti využívá. Jsme přesvědčení, že jsme se zneužití dominantního postavení nedopustili," uvedl v tiskovém prohlášení, které má server iHNed.cz k dispozici, Chalupský.

Sledovali jsme plynovou krizi - čtěte ZDE

RWE Transgas má přibližně 70procentní podíl na českém trhu s plynem. Ovládá tu 21 společností, mezi něž patří mimo jiné regionální prodejci a distributoři, tranzitní společnost RWE Transgas Net a RWE Gas Storage, která se stará o podzemní zásobníky. Loni v Česku měla firma asi 2,3 milionu zákazníků, což je meziroční nárůst zhruba o 13 000 míst.