Česká národní banka se v úterý rázně pustila do nejznámějších ekonomických médií světa. Vadí ji dva články, které vyšly ve Financial Times a jeden v The Economist. Články jsou podle ČNB velmi zavádějící a obsahují nepravdivé informace.

Češi si v zahraničí nepůjčují

V sobotním Economistu je uvedeno, že ČR je jednou ze zemí, jejíž padající měna způsobuje agónii domácností, které mají úvěry ve švýcarských francích či eurech. "Rádi bychom zdůraznili, že v ČR tento problém neexistuje a že výpůjčky českých domácností v zahraničních měnách tvoří naprosto marginální 0,1 procenta z celkových výpůjček domácností," upozorňuje banka.

Podle ČNB si Češi nepůjčovali v zahraničí, protože u nás byly úrokové sazby po většinu času nižší, než v západní Evropě.

Čtěte také

"Rádi bychom také upozornili na fakt, že české banky, které jsou v naprosté většině vlastněné evropskými skupinami, nikdy nepotřebovaly finanční zdroje ze zahraničí, protože financovaly své výpůjčky z vkladů českých střadatelů. Poměr úvěrů a vkladů v českém bankovním sektoru, který v současné době činí 77 procent, patří mezi nejnižší v EU a české banky jsou v naprosté většině případů čistí věřitelé a nikoli čistí dlužníci evropských skupin, kterých jsou součástí," uvedla ČNB v tiskové zprávě.

Pondělní Financial Times zase uvedl, že politici ve střední Evropě udělali dvě chyby. Jednou z nich bylo pobízení domácností k čerpání úvěrů v zahraničních měnách. "Dovolíme si tvrdit, že ani čeští politici, ani centrální bankéři k ničemu podobnému české občany nikdy nevybízeli," ohradila se tuzemská centrální banka.


VIDEO

Na konci minulého týdne to samé médium uvedlo, že zahraniční banky do České republiky k 30. září 2008 půjčily celkem 192 miliard dolarů (cca 4 biliony korun). "ČNB považuje tuto tabulku a také doprovodný text za velmi zavádějící. Dle statistik ČNB, které odpovídají mezinárodním standardům, činí zadluženost ČR vůči zahraničním bankám 38 miliard dolarů," tvrdí banka.

Podle ČNB nedokázal Financial Times správně interpretovat statistická data. Vzhledem k faktu, že většina tuzemských bank má zahraničního vlastníka, představuje ve skutečnosti toto číslo prakticky celou bilanci českého bankovního sektoru. Ta činila na konci pololetí 2008 4,1 bilionu korun, což zhruba odpovídá částce uvedené ve Financial Times. "K tomu lze poznamenat, že objem poskytnutých úvěrů je samozřejmě menší než bilanční suma bank," upozorňuje ČNB.

"Vzhledem k citlivosti trhů na nepřesná data v době finanční krize by tato zavádějící interpretace dat mohla mást investory i širokou veřejnost, proto ČNB považuje za nutné uvést výše zmíněné nepřesnosti na pravou míru," dodala ČNB.

 


Blogy na iHNed.cz

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist