Investiční skupina Natland opouští obchodníka s elektřinou Lumen Energy. "Jednáme s jiným strategickým partnerem o jeho vstupu do společnosti," řekl HN Stanislav Gorčica, který vlastnicky kontroluje Lumen Energy prostřednictvím mateřského holdingu Lumen International.
Odchod po odvolání ředitele
Do společnosti LUMEN Energy, která působí v oblasti dodávek elektrické energie, včetně souvisejících služeb a technického poradenství, vstoupila skupina NATLAND Group v roce 2007. „Cílem našeho vstupu bylo podpořit Lumen Energy v expanzi do nových segmentů a posílit tak jeho pozici na stávajících trzích (v ČR ale i na Slovensku), což se podařilo. Z našeho pohledu šlo o úspěšnou investici. Podpořili jsme perspektivní společnost v jejím růstu a nyní nastala optimální doba náš zhodnocený podíl prodat,“ řekl Libor Matura, partner odpovědný za majetkové účasti skupiny NATLAND Group.
Cenu transakce se obě strany dohodly nezveřejňovat.
Natland držel od předloňského roku v Lumenu Energy 15 procent akcií. Dvě třetiny společnosti ovládá Lumen International, čtvrtinu vlastní poslanec za ODS Jan Špika, bývalý ředitel Jihočeské energetiky, ovládané koncernem E.ON. Ten je zároveň předsedou sněmovního podvýboru pro energetiku.
Natland z Lumen Energy odchází několik týdnů poté, co většinoví akcionáři firmy prosadili odvolání generálního ředitele Jiřího Hubky. Toho ve funkci nahradila Ludmila Petráňová. Známá manažerka, která řadu let vedla státní energetickou společnost ČEPS, jež spravuje přenosové sítě, před svým nástupem do vedení Lumenu působila několik měsíců v představenstvu rovněž státní společnosti Operátor trhu s elektřinou.
"Vedení Lumen Energy měníme proto, protože v době prudkých výkyvů na trhu s elektřinou je třeba posílit management," tvrdí Gorčica. Zdroje z obchodních kruhů však spekulují, že Hubkovi naopak zlomilo vaz to, že příliš vycházel vstříc zájmům Natlandu, které nebyly vždy v souladu se zájmy většinového ackionáře.
Podle Gorčicy spolu změna akcionářské struktury a vrcholového vedení Lumenu nijak nesouvisí.
Lumen Energy musel kvůli turbulencím na energetickém trhu přehodnotit plány hospodaření na letošní rok. "Poté, co trhy zasáhla krize, se ukazuje, že naše loňská očekávání byla příliš vysoká. Zisk ale udržíme, jen bude o něco nižší, než jsme čekali," řekl Gorčica. Loni Lumen Energy vydělal podle předběžných odhadů necelých třicet milionů korun.
Energetický trh se otřásá poté, co v důsledku krize prudce poklesla cena elektřiny na evropských burzách, včetně pražské Energetické burzy. Většina obchodníků nakupovala elektřinu za loňské vysoké ceny, nyní však není schopna veškeré nasmlouvané dodávky za podobně vysoké ceny prodat. Spotřeba klesá a řada obchodních firem nemá v kontraktech se zákazníky pojistky proti nižším odběrům proudu. Situaci obchodníků komplikuje i oslabující koruna, protože sami nakupují v eurech.
V pondělí z trhu musel odejít čtvrtý největší obchodník s elektřinou, Moravia Energy ocelářského magnáta Tomáše Chrenka. Firma nebyla schopna platit za elektřinu společnosti ČEZ a ta ji koncem minulého týdne odstřihla od dodávek. Podle Gorčici společnosti Lumen Energy podobné problémy nehrozí. "Máme jinou obchodní strategii a nejsme zdaleka tak velcí jako oni," řekl.
Natland Group je investiční skupina, která se zabývá akvizicemi, správou a řízením majetkových účastí. Firma také staví tři solární elektrárny na jižní Moravě a uvažuje i o stavbě elektráren na biomasu. Lumen Energy je jedním z alternativních prodejců elektřiny. Společnost působí na trhu od roku 2005, v současné době má více než 2000 zákazníků z řad velkých a středně velkých firem.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist