Britské bankovní skupině Lloyds TSB klesl v loňském roce čistý zisk o 75 procent na 819 milionů liber (25,6 miliardy Kč). Banka HBOS, jejíž převzetí Lloyds TSB dokončila letos v lednu, pak vykázala čistou ztrátu 7,5 miliardy liber ve srovnání se ziskem 4,05 miliardy liber předloni. Důvodem byl hlavně nárůst rizikových úvěrů v souvislosti s finanční krizí. Vyplývá to z pátečního prohlášení.

Společnosti zatím uvedly výsledky odděleně, společně by vykázaly ztrátu. S další ztrátou banky počítají i v letošním roce. Jednají také s vládou o podmínkám pojištění rizikových investic. Vláda vlastní ve sloučené společnosti podíl 43 procent.

Čtěte také

Lloyds TSB dodala, že její příjmy za rok klesly o osm procent na 9,87 miliardy liber. Příjmy z úroků HBOS se však zvýšily o 12 procent na 8,2 miliardy liber.

Dominantní aktér na britském trhu

Spojením obou bank vznikl dominantní aktér na britském trhu hypoték a úspor. Vláda toto spojení podpořila, protože HBOS se ocitla kvůli hypoteční a úvěrové krizi ve velkých problémech. Sloučená banka však začíná mít další problémy se zvyšováním počtu lidí a firem neschopných splácet své závazky, protože britská ekonomika klesá. Roste tak počet kritiků spojení a objevují se obavy, že banka bude potřebovat nový kapitál.

Royal Bank of Scotland ve čtvrtek oznámila, že za celý loňský rok vytvořila ztrátu 24,1 miliardy liber. To byla nejvyšší ztráta, jakou kdy britská společnost vykázala, napsaly agentury AP a Reuters.