Česká spořitelna a Komerční banka v pátek uvedly, že nepotřebují mezinárodní finanční pomoc, protože mají dostatek kapitálu. Informoval o tom server Patria Online s odvoláním na agenturu SITA.

Světová banka v pátek uvedla, že spolu s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Evropskou investiční bankou (EIB) v následujících dvou letech poskytnou finančním ústavům ve střední a východní Evropě, které se potýkají s problémy, až 24,5 miliardy eur (asi 686 miliard korun).

Více čtěte ZDE: Pomoc pro střední a východní Evropy

"Komerční banka má velmi silnou kapitálovou základnu, likviditu, efektivnost a ziskovost. Neplánujeme využít žádnou pomoc. Nepotřebujeme to," uvedla podle agentury mluvčí banky. "Bankovní systém v České republice nepotřebuje žádnou vnější podporu," uvedl na tiskové konferenci šéf České spořitelny Gernot Mittendorfer.

Hlasy českých bank podpořil také Michal Brožka z Raiffeisenbank. "Ačkoliv český bankovní sektor tedy tuto přímou pomoc nepotřebuje, může pocítit pozitivní důsledky právě díky uklidnění trhu," dodal analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Hlasy z Česka: Na východ nepatříme, jsme na tom lépe

Problémy východoevropských ekonomik se v minulých dnech projevily i na trhu. Měny střední a východní Evropy se v uplynulých dnech výrazně propadaly, což vyvolalo rozhořčení v České republice, protože investoři "stáhli" i korunu.

Podle České národní banky a českých politiků je ale situace v Česku daleko lepší než v některých východoevropských zemích a média a investoři mylně hází Česko do pytle s ostatními státy.

Více čtěte ZDE: Kam do Evropy patří Česko?

Z Prahy také čím dál častěji zaznívá nespokojenost se zařazováním regionu "střední a východní Evropa", který podle některých komentátorů stojí na pokraji katastrofy. Viceguvernér České národní banky (ČNB) Mojmír Hampl napsal dopis prestižnímu deníku Financial Times, ve kterém na tento omyl upozorňuje.