Japonsko použije část svých objemných devizových rezerv a uvolněné peníze použije na pomoc podnikům. Uvedlo to japonské ministerstvo financí. Velké i malé firmy mají v Japonsku potíže dostat se k úvěrům kvůli finanční a ekonomické krizi. Druhou největší ekonomiku světa postihl i propad akciového trhu, jehož klíčový index Nikkei se drží kolem 26letého minima.
Tento měsíc půjčí vláda firmám z devizových rezerv pět miliard dolarů. Uvolní je pro Japan Bank for International Cooperation (JBIC), která je pověřena pomáhat za úvěrové krize podnikové sféře.
Prodej aut v Japonsku se v únoru propadl téměř o třetinu
V Japonsku začalo druhé kolo finanční krize, hodnotí analytici pád SFCG
Japonsko doplácí na krizi nejvíc: Ekonomika se meziročně propadla o 13 procent
"Předpokládáme, že problémy v podnikovém financování jak v Japonsku, tak jinde ve světě, dosáhnou brzy vrcholu s tím, jak se prohlubují potíže v ekonomice," uvedl po jednání vlády státní ministr pro hospodářskou a fiskální politiku Kaoru Josano.
Mezi prvními Toyota
Mezi prvními, kdo se na státní finanční pomoc obrací, je automobilka Toyota. Státní televizní společnost NHK uvedla, že Toyota požádala o státem garantované úvěry dvou miliard dolarů. Podle NHK se Toyota obrátí na pomoc z devizových rezerv ještě tento měsíc, než skončí nynější japonský fiskální rok.
Zpomalení světového hospodářského růstu a recese ve velkých ekonomikách ochromily japonský export a výrobu aut a elektroniky. Japonsko zřejmě čeká největší novodobá hospodářská recese. Výsledky firemního hospodaření šly kvůli tomu výrazně dolů a nedostatek úvěrů se pravděpodobně přelije i do dalšího fiskálního roku, který začne 1. dubna.
Situace přinutila banky, které jsou v Japonsku velkými vlastníky akcií, zajistit si nový kapitál v miliardách dolarů, protože se hodnota jejich majetku propadla. Centrální banka již přišla s návrhem, že bude akcie od nich odkupovat přímo. O nákupu akcií a dalších krocích na podporu akciového trhu uvažuje i kabinet.
Oficiální vládní statistiky v polovině minulého měsíce ukázaly, že japonská ekonomika v posledním loňském čtvrtletí klesla kvůli slabému exportu o 3,3 procenta. Byl to její největší propad od roku 1974. Meziročně se hrubý domácí produkt země snížil o 12,7 procenta. Potvrdilo se tak, že se hospodářská recese druhé největší ekonomiky světa prohlubuje.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist