Poslanecká sněmovna schválila balík změn daní, který předložila vláda. Jednou z nich byla vládní novela zákona o DPH. Ministerstvo financí chtělo, aby podnikatelé mohli uplatnit odpočet DPH u všech osobních aut. Návrh teď zamíří do senátu.

Opoziční ČSSD chtěla jako jedno z protikrizových opatření snížit dolní sazbu DPH z nynějších 9 na 6 procent. "Rebel" občanských demokratů Vlastimil Tlustý zase navrhl snížit horní sazbu z 19 na 15 procent.

Více čtěte ZDE

Třetí pozměňující návrh vznesl poslanec ODS Petr Pleva, který chtěl naopak zvýšit dolní sazbu (9 %) na 15 procent. Anij eden tento návrh na změnu sazeb však neprošel. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že Sobotkův návrh by státní pokladnu připravil o 20 miliard, Tlustého pak asi na 10 miliard korun.

Odpočet DPH si dosud mohli uplatňovat podnikatelé jen u aut vybavených pevnou mřížkou. Tu si však často montovali i do osobních aut, aby mohli daň odečíst. Podmínka mřižky jako rozlišení mezi osobním a užitkovým vozem tak postrádala smysl.

"Má-li takové uvolnění přijít v době ekonomické recese, pak čím dříve k němu dojde, tím lépe. Jakékoli další oddalování je nežádoucí, protože čeští podnikatelé v současnosti s nákupy nových osobních automobilů vyčkávají. Doufejme tedy, že novela se setká s pochopením v senátu a bude urychleně schválena," uvedl k výsledku jednání Tomáš Brandejs ze společnosti  Deloitte.

Podobně jako na minulých schůzích se poslanecká schůze také stala politickým hašteřením a rétorickým divadlem.

Sobotka: Kalousek zpomalil prodeje aut

První vystoupil v debatě ministr financí Miroslav Kalousek. Jako již dříve vyjádřil svůj negativní postoj k jakékoli změně DPH. Argumentoval tím, že by dopad změny DPH jako protikrizové opatření by bylo minimální, naopak by zvýšilo finanční zátěž veřejných rozpočtů ve výši kolem 20 miliard korun.

Navíc by jejich efekt neskončil v pěněženkách obyčejných lidí. "Jsem přesvědčen, že profit oněch téměř 20 milard by skončil v ziscích obchodních řetězců. A nejsem přesvědčen, že by právě ony byly tím nejohroženějším segmentem," uvedl Kalousek.

Více čtěte ZDE

Po něm vystoupil předkladatel návrhu na snížení sazby DPH, místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj by naopak takové opatření povzbudilo spotřebu domácností a podpořilo hospodářský růst. Nepřímo pak obvinil Kalouska z propadu prodejů v automobilů. "Takto dramatický pokles byl způsoben vyjádřením ministra financí. Statistika jasně dokládá, že tento propad již trvá celé 4 měsíce," prohlásil Sobotka.

Sobotka také vyzval k zavedení šrotovného, kterým by vláda platila část ceny vozu lidem, kteří se rozhodli koupit nové auto. Poslanec ODS Jaroslav Plachý však upozornil, že jen 10 procent aut vyrobených v České republice se tu také prodá. Tudíž by tento krok nebyl příliš efektivní.

Podle Sobotky je jednou z hlavních příčin negativního ekonomického vývoje v Česku vládní reforma veřejných financí, která zvýšila sníženou sazbu DPH z 5 na 9 procent.

Paroubek: Vláda kaviáru a šampaňského

"Napravujeme vlastně chybu, kdy ministr financí rychleji mluvil než myslel," komentoval Sobotka svůj návrh na snížení sazby DPH. "Vláda nám v krizi spíš uškodí, než že by nám pomohla," opřel se do kabinetu kvůli protikrizovým opatřením, které podle něj pomáhají bohatým.

Poslanec ODS Michal Doktor oponoval, že zelinářka s ročním obratem (nikoliv ziskem) jednoho milionu korun, která musí také platit DPH, není bohatá.

Podle Jiřího Paroubka pak máme vládu Rolls Royceů, kaviáru a šampaňského. Kabinet podle něj diskriminuje lidi, kteří nemají IČO.