Centrálním bankéřům zemí střední a východní Evropy došla ve středu trpělivost a ohradili se proti hodnocením finančních a bankovních systémů v jejich ekonomikách. Bankéřům se nelíbí některá vyjádření z poslední doby, která upozorňují na ohrožení bank ze starých členských zemí EU kvůli jejich působení v regionu střední a východní Evropy.

Dnes také mj. rozhodovaly o úrokových sazbách dvě významné centrální banky v Evropě, které bojují proti dopadům světové finanční krize - Evropská centrální banka (ECB) a britská Bank of England (BoE). Obě snížily hlavní úrokovou sazbu o 50 basických bodů a obě na historická minima. ECB na 1,5 procenta, BoE na 0,5 procenta.

Přečtěte si také

Evropská centrální banka i Bank of England přitom mají dlouhodobě velmi složitou pozici, protože recese už je v eurozóně i v Británii. Česká národní banka (ČNB) naopak ve čtvrtek rozhodování o měnové politice na programu neměla.

Na dotazy čtenářů serveru iHNed.cz právě odpovídal někdejší viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer, který v současnosti pracuje pro poradenskou společnost Deloitte.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Radek
Dobrý den, jaký názor máte na možnost, že OPEC (i jiní dodavatelé) otevře trh s ropou v jiných měnách než v dolarech? Co by to podle Vašeho názoru mohlo způsobit v USA?
Hezké odpoledne všem čtenářům. Expert na ropu nejsem, ale spíše bych měl zato, že kotace cen ropy v jiné měně by nic dramatického nezměnila (a i teď není zajisté problém kontrakty platit v jiné měně - cena je pak ale jen výsledkem pronásobení dolarové ceny kurzem této měny). V úvahu by navíc připadalo jen euro, vzhledem k tomu, že probíhající krize zvýraznila pozici těchto dvou dominantních měn.
Luděk Niedermayer
Dan K.
Dobrý den, moje otázka bude vyžadovat velmi opatrnou, snad diplomatickou nebo vyhýbavou odpověď. Řekl bych, že do jisté míry jsem až zděšen, jakým způsobem o rozvíjejících se ekonomikách střední a východní Evropy "informují" zahraniční média. Sám jistě víte, jak nejrůznější lobby mohou tato média ovládat. Sám jistě víte jak nevinné výroky mohou ovlivnit trhy akcií, měn a jiných komodit. V období současné hospodářské recese, která vzešla a projevuje se ve vyspělých zemích, na jejichž solventnosti jsme závislí, mi přijdou vyjádření o naší zadluženosti, naší měně a jiných aspektech české ekonomiky mírně řečeno skandální! Nazval bych to nemístným vměšováním se do vnitřních záležitostí jiné země navíc s velmi nejistým původcem. Vždyť zájem např. o oslabení koruny mohou mít i politické špičky...! Co si o tom myslíte?
Jistě, že nekorektní projevy médií či analytiků mohou výrazně tržního účastníka - zde země - ohrozit. Myslím ale, že je to produkt nekompetence a ne snahy trhy manipulovat.... Bohužel, boj proti tomu není snadný a je nekonečný. Zároveň je pravda, že v našem regionu jsou ekonomiky zranitelné a bankovní systémy, které čelí velkým problémům. To spolu s tím, že v minulosti vykazovaly zdejší trhy značnou korelaci vede k rychlým a ne zcela přesným závěrům o křehkosti regionu. Naštěstí, většina profesionálních investorů se podle článků v novinách nerozhoduje, a ona mediální přestřelka na téma "slabého regionu" možná u mnohých potvrdila poznání, že země v regionu a jejich finanční systémy jsou si mnohem méně podobné, než se zdálo. Tudíž i ohrožení ekonomik, i přes hrozbu "stádového efektu", je různé.
Luděk Niedermayer
Jan
Dobrý den, jak by se podle vás měly vyvíjet základní úrokové sazby v Česku? Měly by jít ještě dolů, nebo naopak zase být zvýšeny kvůli silné koruně?
Podle mne už ČNB udělala vše, co bylo možno od ní očekávat, a i přes to, že koruna v posledních dnech dost korigovala, podle mého názoru moc prostoru na pohyb sazeb dolů není. A i když sazby zůstanou "jen kde jsou", je to pro ekonomiku vzpruha.
Luděk Niedermayer
Jan
Myslíte si, že ČNB udělala dobře, když začala uveřejňovat výhledový koridor kursu koruny? Bude to mít nějaký dopad na samotný kurs?
Zveřejňování kurzu je sice kontroverzní, ale u typu prognózy, kterou ČNB používá, je to nutnost. Protože znalost očekávané trajektorie inflace bez znalosti, jakými úroky a kurzem je podmíněná, má velmi malou vypovídací hodnotu. Takže jediná otázka pro mne je, zda kurz v prognóze má být ovlivněn "expertními odhady", nebo zda má jít spíše o převzetí tržního (a forwardového) kurzu. Já bych spíše inklinoval k tomu druhému přístupu... Osobně si myslím, že trhy se naučí s vysokou mírou transparence prognózy ČNB snadno žít.... problémem byl byl spíše nedodstatek transparentnosti.
Luděk Niedermayer
Bob
Dobrý den pane Niedermayere. Investujete pravidelně i během krize? Myslíte si, že akcie budou i v budoucnu výnosem překonávat jiné druhy investic? Děkuji za odpověď a přeji hodně zdaru.
díky... Určitě kroze přináší možnosti výhodných investic, ale i ty z krátkodobého pohledu mohou být, řekněme, více volatilní, než by bylo žádoucí. proto je klíčové diverzifikovat - tedy rozkládat investice do mnoha akiv.. což ovšem dává smysl jen u celkem velkých investovaných částek... moje finanční situace však efektivně diverzifikaci příliš neumožňuje :-) takže žádné dobrodružné investice opravdu neprovádím... jinak bych soudil, že poté, co bude dokončen pokles akcií, bude růst zajímavý. nepřítelem by však mohla, mimo jiné být inflace, kterou měnová a fiskální expanze může vyvolat...
Luděk Niedermayer
yaack
Vláda chce zrušit stropy na zdrav.a sociální pojištění. Považujete tento populismus s retroaktivními prvky, který jde zcela proti původnímu volebnímu programu ODS, za správný? Také si myslíte, že bohatí lidé jsou darebáci, kteří mají své peníze nezaslouženě, a které je třeba na daních trestat a činit odpovědné za současnou krizi? Je fajn, když budou zrušeny stropy a zároveň budou stropy na plnění při vyplácení dávek při nemoci, při nezaměstnanosti apod.?!
Uvedený návrh jsem zatím příliš nestudoval, ale musím říct, že mi připadá velmi nešťastný. osobně jsem považoval zavedení stropů (a předpoklad jejich snižování), za mnohem podstatnější, než hraní si s jednotkami procent u daní, které spolklo většinu pozornosti. Pochopitelně, zde si většina čtenářů myslí, že takto mluvím proto, že spadám do vysoko příjmové skupiny. Ale věřte mi, že toto není ten důvod. Za klíčové považuji, že míra přerozdělení státem mezi produktivními lidmi v vysokými příjmy a lidmi s příjmy nižšími či sociálně potřebnými by měla být "mravná" a udržitelná. A můj osobní pocit je, že to nebyl případ situace před zavedením stropů. Takže ač nerad, uvedený krok považuji za značný populismus, což mne vskutku mrzí.
Luděk Niedermayer
Petr
Dobrý den, domníváte se, že ekonomická rada vlády (NERV) může něco užitečného přinést-prosadit? Děkuji
Myslím, že větší zapojení kvalitních ekonomických expertů do rozhodování vlády je správná věc. A NERV podle mne tuto definici splňoval. Samozřejmě záleží na tom, jak je s doporučeními nakládáno. Osobně bych si dovedl představit i dlouhodobé zapojení obdobných týmů.
Luděk Niedermayer
Pavel
Dobrý den. ECB a BoE dnes opět výrazně snížily sazby. Očekáváte, že se k nim koncem měsíce přidá i ČNB?
viz výše, myslím, že prostor na pokles sazeb u nás právě teď není...
Luděk Niedermayer
Václav Lavička
Občas můžeme číst i v renomovaných časopisech (The Economist aj.) že se na nynější krizi do jisté míry podepsala také chamtivost bankéřů, resp. akcionářů bank, kteří pak ztratili cit pro rizika. Co o tom soudíte?
Souhlasím s tímto postojem. Navíc ale mám zato, že zničující kombinace chamtivosti a nekompetence se neprojevila u institucí "první ligy" třeba v Wall Street, ale hlavně u méně viditelných finančních institucí, které nakupovaly mnohdy aktiva za ceny, které byly vskutku nereálné. A činili to proto, že to "dělali ostatní" a "jejich bankéři jim je nabízeli". Zároveň, drtivá většina investorů měla vždy zato, že než dojde k pádu cen, z vlaku včas vystoupí. To byl fatální omyl, povedlo se to jen málokomu. Jinak do budoucna myslím, že většina firem bude mít více kapitálu. V konjunktuře budou nižší zisky, ale firmy budou víc stabilní v době poklesu.
Luděk Niedermayer
David
Dobrý den pane Niedermayere, bude podle Vás koruna dál posilovat nebo oslabovat? Kam?
To bych rád věděl :-) Jinak kvalita naší ekonomiky a finančního systému by posílení podporovala, to, že současná krize se může našeho regionu dotknout více, než většina lidí čekala působí proti tomu. Určitým rizikem je i to, že velké problémy některé ze zemí regionu by mohly vyvolat, aspoň krátkodobě, problémy spojené s "davovým chováním" investorů.
Luděk Niedermayer
Petr
Dobrý den, pane Niedermayere. Co říkáte tomu, že Jiří Kunert ukončil své působení v NERVu? Myslíte si, že by za tím mohly být třeba i nějaké neshody ve směřování NERVu a vlády v opatřeních proti krizi? Děkuji za odpověď. Hezký den.
Opravdu netuším, co je správná odpověď. Ale dovedu si představit, že dle názoru pana Kunerta skončila určitá etapa práce, a na účst v další by pro něj bylo obtížné najít čas.
Luděk Niedermayer
Franta
Dobrý den. Nemyslíte si, že snižování sazeb je tak trochu v době krize neúčinné, že tím stejně nikdo ekonomický růst nenastartuje?
Určitě, i dramatické snížení sazeb nemůže kompenzovat další problémy, kterým podniky a občané čelí. Jde hlavně o pokles poptávky, zhoršení likvidity trhů a (částečně oprávněně) rostoucí obezřetnost bank. To neznamená, že centrální banky nemají sazby snižovat - je to jejich práce, neboť v této ekonomické situaci je to podle mne správná měnová politika. Komplikovanější to bude, pokud by se třeba ukázalo, že měnová a fiskální expanze může tlačit nahoru inflaci. To pak bude hodně obtížné rozhodování...
Luděk Niedermayer
Petr Martínek
Dobrý den, banky po celém světě už skoro stlačily úrokové sazby na nulu, dnes naposledy ECB a Bank of England. Je vůbec šance, že tyto historicky nejnižší úrokové sazby nějak pomohou hroutícím se ekonomikám v reálu? A může podle vás nějak Česko a českou ekonomiku poškodit to, že jsou tu ve srovnání s Evropou základní úrokové sazby vyšší?
viz minulá odpověd.. K druhé části dodávám, že malá ekonomika s domácí měnou musí zejména v takovéto krizové době být optrná na riziko velkého propadu kurzu (stejně tako jako posílení, pochopitelně). takže, i když to centrální banky rády neříkají, vývoj směnného kurzu hodně zasahuje do rozhodování o sazbách. Jinými slovy, pokud koruně bude hrozit oslabování, budou asi naše sazby vyšší než ve Frankfurtu, pokud posilování, můžeme se dočkat i nižších než eurových sazeb.
Luděk Niedermayer
Johny
Bank of England se se svými sazbami dostala už na 0,5 procenta. Nemyslíte si, že si tím britská centrální banka už de facto téměř vystřílela své možnosti pomoci tamnímu růst stejně jako Fed?
Jistě, když se sazby přiblíží nule, přestává tento nástroj fungovat. Zvažované tisknutí peněz, které je nyní v souvislosti s BoE i FEDem diskutováno, je podle mne celkem riskantní manévr... Nicméně, jak jsem již uvedl, sazby pro mnoho zemí by měly být opravdu co nejnižší, a to je to, co jejich centrální banky udělaly. Speciálně pro Británii však platí má poznámka, že stimulů se může ukázat být příliš mnoho a následné škody (épe rizika), by mohly ekonomice zasadit velkou ránu
Luděk Niedermayer
mage
Dobrý den. Za poslední rok se toho stalo už poměrně hodně špatného a dříve nepředstavitelného. Máte nějakou Vaší "noční můru"? Co dalšího by se mohlo stát a zhoršit současnou situaci?
Máte pravdu, a asi to, co se teď děje bychom před rokem považovali za noční můru... Takže to je relativní, a taky jsem se už tak trochu přizpůsobily. Asi je pravda, že v dnešních dnech namalovat jakkoliv černý scénář není obtížné, ale nevím, zda stojí zato, nad tím trávit čas :-) takže se raději pohybuji v oblasti těch více pravděpodobných scénářů a doufám, že třeba koncem roku budou existovat náznaky "světla na konci tuneku". Alespoň v některých zemích.
Luděk Niedermayer
Eva
Dobrý den, je možné, že dojde k určité regulaci bankovního sektoru napříč EU? Zásahu státu?
Nadnárodní povaha finančních institucí logicky volá po podobné povaze dohledu i regulace. Nicméně současná krize, a to že účty za klátící se banky platili "její domácí daňoví poplatníci" asi na čas velké přesuny k evropskému dohledu a regulaci politicky zablokují. Spíše to asi bude o větší výměně a komunikaci regulátorů, což ovšem má jen omezenou účinnost...
Luděk Niedermayer
finančník
Dobrý den pane Niedermayere, jak vidíte jako bývalý člen "7 statečných" naše přijetí EURa? Osobně nemám nějaký vyhraněný názor - slabší korunou si teď pomáháme, pro export v budoucnosti ale bude dobrá stabilita vývozních cen (viz loňské EURo za 23Kč)...
Stále mám zato, že pro ekonomiku naší struktury a polohy je přijetí eura výhodné. Ukazuje se často, že výkyvy kurzu Kč nejsou jeho reakcí na vývoj a potřebu naší ekonomiky (viz třeba ona perioda eura za 23) a tak výkyvy kurzu ekonomiku na místo stabilizace destabilizují... Nicméně s poznatkem, že nyní se nám slabší (ale ne propadající se) koruna teď hodí pochopitelně souhlasím. Bohužel, volatilita kurzu je nyní opravdu hodně veliká.
Luděk Niedermayer
Olga Anna
Proč ČR tak dlouho váhá s přijetím Eura? jedná se o politické "nezodpovědné" rozhodnutí nebo o co vlastně jde? Z vnějšího pohledu ty odsuny Eura dělají problémy. Tak proč?
Myslím si, že nejméně do loňského podzimu byla naše domácí debata o euru dominována ideologií, což nebylo věru užitečné. Nyní se mi zdá, že zastánců přijetí eura přibývá (i když v tisku to ne vždy tak vypadá), ovšem dosažitelnost jeho přijetí se krizí notně komplikuje. EU zatím jakékoliv zmírnění kritérií pro přijetí eura nezvažuje, a jejich splnění je nyní obtížnější než kdykoliv předtím... Jsem ale sám zvědav, s čím vláda na podzim příjde (je přislíbeno cílové datum pro přijetí eura, ačkoliv z politického hlediska - bude krátce před volbami - nebude mít tento termín, pokud nebude politicky koncensuální, velkou robustnost).
Luděk Niedermayer
Eva
Dobrý den, pane Niedermayere. Domníváte se, že NERV je to pravé pro zažehnání krize u nás? Jsou opatření NERVu opravdu tím pravým opatřením?
Přidávám se na stranu těch, kteří říkají, že ta opatření sjou směrována správně a ekonomicky zní lépe než alternativy, se kterými přišla jiná uskupení (třeba opozice). Současná situace však dává za pravdu ministrovi financí, že je třeba pečlivě vážit, jak velké deficity (tedy ekonomické stimuly) si naše zem může dovolit...
Luděk Niedermayer
Ing. M. Kratochvíl, Stockholm
Dobry den, Nektere evropske meny zlevnily v dolarech o polovinu za poslednich 7-9 mesicu, coz je vlastne skryty narodni protekcionismus à la Cina kde to tak delali po leta. Ac jde o vetsi penize nez treba v pripade statni pujcek autovyrobcum tak se moc nedebatuji. Ale proc se CR presto boji slabe CZK? Nizsi ceny exportnich vyrobku a ziskovost exporteru na dolarovych a eurovych trzich prece cesky prumysl drzi nad vodou, dokud neni z nejhorsiho venku. A az se potom vrati rust a s nim riziko inflace, bude protiinflacni "brzda" zvysovanim urokovych sazeb dvojnasob ucinna (obdobne jako snizovani sazeb je dvojnasob ucinne), protoze bude brzdit jednak pujcky, jednak export (tim, ze zvyseni posili i kurz CZK a tak prodrazi cesky export na puvodni predkrizovou uroven). Je tu nekde hacek? Jaky? - duvera zahranicnich investoru (aby se neznehodnotily investice pocitane v EUR)?? - riziko importovane inflace kdyz se exporteri potrebuji prilis smenovat na CZK (a je takove riziko za letosniho stavu svetove ekonomiky vubec realne) ?? - "zavody" centralnich bank ve zmenach urokovych sazeb, protoze dnes uz je cela svetova ekonomika on-line, takze co udela jeden, udelaji rychle ostatni?? - jine faktory?? Predem diky za vas nazor.
Především oslabení kurzu má jiný dopad na malou a otevřenou (vysoce exportní a importní) ekonomiku, ne na zemi typu USA, Číny nebo Eurozony. V našem případě hrozí rychlejší nástup inflace, mimo jiné, a to, že kurz nejen oslabí, ale bude dál oslabovat (což by mohlo vyvolat kapitálový odliv a zatřást s finančním systémem).... Máte sice pravdu, že poté, co by se riziko inflace naplnilo, je možno razantně zvýšit sazby, třeba tím i posílit kurz, a poptávku (a tím i inflaci) zbrzdit, ale nezdá se to být jako dobrá strategie (vznikne tím další recese, ve které se sazby zase prudce sníží). Takže je to vše otázka míry, o něco slabší koruna ekonomice může pomoci, ale přílišný propad naší měny, díky povaze naší ekonomice a stavu finančních trhů bych považoval za celkem velké riziko. Tolik ve zkratce, jinak by bylo možno o tom psát mnoho hodin, neb to je nevyčerpatelné téma pro diskuse...
Luděk Niedermayer
Jindra
Pane Nidermayere, jako SVJ - společenství vlastníků bytů jsme si brali úvěr zatížený fixním úrokem 4,85 %. Máme se obávat, že v budoucnu proděláme?
Myslím, že doba, kdy úroky na úvěry začínaly čtyřkou nebo nižším číslem patří tak trochu do minulosti. Rizika pro banky rostou, a proto, oprávněně, banky v dnešní době budou zřejmě pracovat s vyššími maržemi (což kompenzuje velmi nízké sazby centrálních bank). Určitě to nebude populární, ale zpomalení ekonomiky vede objektivně k nárůstu rizikovosti úvěrů.... Pro mne se nyní jako klíčové liší, aby banky byly sto dále úvěry poskytovat, a to i přes růst rizika. Zda to bude za 6 nebo 8 či dokonce 10% je sice podstatné , ale ne tolik, jako schopnost banky rizika posoudit, vzít je na sebe a úvěr poskytnout. Nicmémě "nikdy neříkej nikdy", a třeba po překonání recese, pokud zůstane inflace pod kontrolou, budou zase nízké úroky realitou... Nicméně je asi jasné, že v minulých letech byly rizikové přirážky všude ve světě příliš nízké...
Luděk Niedermayer
Luděk Kadlec
Dobrý den, jaký máte názor na současný další, vývoj kurzu koruny vůči EURu? Domníváte se, že současná hodnota je skutečně podložena ekonomickou situací v ČR, nebo kurz drží jen slovní intervence z bankovního sektoru.
viz výše... Myslím, že v minulých dnech koruna kompenzovala přestřelení na slabou stranu, ale velmi vysoké výkyvy (ona volatilita) ukazují, že se může dočkat lecčehos a není to vůbec pro ekonomiku dobrá zpráva... Zejména podnikům, které zle zasáhl pokles světové a nyní i domácí poptávky to situaci dále komplikuje... Bilanci rizik koruny jsem už zmiňoval - v její prospěch mluví to, že ČR je zřejmě nejstabilnější ekonomikou v regionu, proti to, že ani tento fakt nezaručuje, že průchod krizí nebude pro ekonomiku bolestivý. A navíc, bohužel v rozporu s tvrdými fakty, nelze ani vyloučit, že investoři aspoň do určité míry budou držet "pohled na region" a tak se potíže některé ze zemí, které mohou, ale nemusí nastat, mohou přelít i do stabilnějších zemí...
Luděk Niedermayer
Spořílek
Dobrý den. Všade se nyní vše točí okolo dlužníků. Vše se podřizuje dlužníkům. Dluhy se odpouštějí. Jak se na to vše máme dívat my, co máme našetřeny peníze v bankách na vkladních knížkách, termínovaných vkladech a pod. Ani do akcií nejdeme, abychom neprodělali. My jsme neustále obíráni tím, že půjčujeme bankám peníze, ale úrok dostáváme menší než je inflace. Kdy konečně se bude brát ohled na nás spořivé a budeme mít ze spoření také zisky? Nyní mají zisky jak to vypadá jen dlužníci, kterým se dluhy odpouští. Jaký máte názor na sbližování naší ekonomiky se západními zeměmi? 1. Přes posilování koruny a nizoučkou inflaci na čemž vydělají lidé spořivý? 2. Přes vysokou inflaci a stagnující korunu, na čemž vydělají naši dlužníci (mladí ambiciózní hypotékaři).
Máte pravdu, že pro vkladatele (tedy v drtivé většině občany) není snižování sazeb dobrá zpráva, neb snižuje jejich příjmy, které mnohdy jsou již pod tllakem důsledků krize... Nicméně argumenty proto, aby byly sazby nízké jsou nyní celkem jasné a mino jiné, nízké úroky také stimulují spotřebu a investice, což je jeden z mechanismů podpory ekonomiky..... A věřte mi, že banky dluhy jen tak neodpouštějí, neboť také jejich situace, a v minulosti vysoké zisky, se dostanou už letos zřejmě pod velký tlak. Kromě toho je dobré mít na paměti, že pokud by došlo ke kolapsu mnoha podniků (obvykle dlužníků), přijde hodně lidí o práci a stav ekonomiky hodně zhorší... Na další části otázky jen krátce: myslím, že až z delšího odstupu si uvědomíme, jak rychle vsem se v minulých letech "bohatému západu" ekonomicky přiblížili a doufám, že ač možná pomaleji, proces bude pokračovat. Úspory v Kč, i přes nízké úroky jsou atraktivní třeba proto, že koruna posiluje. Před nynějším oslabováním jsem si za naše Kč mohli kupovat čím dál tím více eur, a tím také logicky více zboží (nemalá část je totiž dovážená). Pochopitelně, pokud porostou ceny, jsou dříve fixované hypitéky zdánlivě atraktivní. Ovšem platí to jen tehdy, pokud neklesají ceny nemovitostí. V tom případě, nákup i na "levnou" hypotéku nemusí být úplně skvělý obchod... V dnešních dnech není asi moc atraktivní zmiňovat možnosti inverstic do jiných aktiv než jednoduchých vkladů, ale vzhledem k tomu, že asi nejeden čtenář má s nimi čerstvé a ne vždy pozitivní zkušenosti, nebudu se po této kluzké cestě vydávat... třeba někdy jindy...
Luděk Niedermayer
Martin TT
Dobrý deň, nemáte náhodou aj pocit, že za súčasnú situáciu môžu aj centrálne banky na čele s FEDom? To chcete všetku vinu zhadzovať iba na nanažraných manažérov z Wall Street? Nebolo by lepšie zrušiť centrálne banky?
Na zrušené centrálních bank to nevidím, ale určitě máte pravdu, že příliš optimistické vidění světa a příliš nízké úrokové sazby, zejména od těch hlavních centrálních bank (ty ostatní se musely částečně přizpůsobit) na vzniku krize podíl mělo. Stejně tak zřejmě i mezinárodně akceptovaný, statisticky založený způsob dohledu a regulace. Jak jste možná zaznamenal výše, nepatřím k těm, kdo vidí hlavní vinu na wall streetu... I tak se mi ovšem zdá, že i v budoucnu krize finanačních trhů asi nevyloučíme, jen možná budou mít jinou povahu než ta dnešní.
Luděk Niedermayer
Mirek
Dobrý den, co říkáte na článek serveru eurointelligence.com http://www.eurointelligence.com/article.581+M5caf1307fb0.0.html o tom, že středo a východoevropským měnám hrozí razantní útok spekulantů? Proč dnes koruna rychle oslabuje vůči euru, přestože ECB snížila sazby? Děkuji
Jak jsem zmiňoval, již sám koncept "východoevropských trhů" neodpovídá ekonomické realitě, neb v regionu najdete zcela jiné kurzové režimy, a ekonomiky problémové i makro stabilní... Je ale pravda, že nervozita investorů je značná, a davové chování "nelze vyloučit". nicméně, ač jsem tento text nečetl, nepřeceňoval bych význam obdobných textů. neboť ony nejsou zdaleka tím klíčovým zdrojem informací pro investory. Navíc, jak jsem si text právě proletěl, je to spíše než ekonomická analýza text z oblasti politické ekonomie, a jako investor bych mu moc velkou pozornost věru nevěnoval. Na závěr děkuji všem tazatelům za zajímavé a kompetentní dotazy a čtenářům děkuji za trpělivost, s jakou asi museli mé odpovědi, včetně gramatických chyb a časem daných zkratek, číst. Někdy zase nashledanou, LN
Luděk Niedermayer

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist