Centrálním bankéřům zemí střední a východní Evropy došla ve středu trpělivost a ohradili se proti hodnocením finančních a bankovních systémů v jejich ekonomikách. Bankéřům se nelíbí některá vyjádření z poslední doby, která upozorňují na ohrožení bank ze starých členských zemí EU kvůli jejich působení v regionu střední a východní Evropy.
Dnes také mj. rozhodovaly o úrokových sazbách dvě významné centrální banky v Evropě, které bojují proti dopadům světové finanční krize - Evropská centrální banka (ECB) a britská Bank of England (BoE). Obě snížily hlavní úrokovou sazbu o 50 basických bodů a obě na historická minima. ECB na 1,5 procenta, BoE na 0,5 procenta.
ECB nepřekvapila. Úroková sazba je nejníže v historii
Bank of England srazila sazby na rekordní minimum 0,5 procenta
Evropská centrální banka i Bank of England přitom mají dlouhodobě velmi složitou pozici, protože recese už je v eurozóně i v Británii. Česká národní banka (ČNB) naopak ve čtvrtek rozhodování o měnové politice na programu neměla.
Na dotazy čtenářů serveru iHNed.cz právě odpovídal někdejší viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer, který v současnosti pracuje pro poradenskou společnost Deloitte.
Online rozhovor
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist