Britská finanční skupina Lloyds Banking Group PLC postoupí svůj kontrolní balík akcií britské vládě výměnou za státní garanci rizikového majetku společnosti v hodnotě 260 miliard liber.

Vládní podíl ve společnosti ze zvýší ze současných 43 procent akcií na předpokládaných 75 procent. Akcie si podrží britské ministerstvo financí.

V rámci dohody banka souhlasila, že poskytne v příštích dvou letech úvěry v objemu až 28 miliard liber, z nichž většina bude určena pro podniky. Lloyds také zaplatí státu za garanci v příštích sedmi letech poplatek 15,6 miliardy liber.

Hlavně obchodní úvěry 

Banka bude zodpovědná za první ztráty o celkové hodnotě 25 miliard liber. Posléze bude 90 procent následujících ztrát krýt britské ministerstvo financí a banka bude odpovídat za zbylých 10 procent.

Vládní garance se vztahuje například na hypotéky o hodnotě 74 miliard, nezajištěné osobní úvěry o výši 18 miliard a obchodní úvěry o hodnotě 151 miliard. Podle slov banky by garance mohla zvýšit kapitálový rating Lloyds na 18,7 procenta.

Všechno kvůli HBOS 

Okolo 83 procent rizikového majetku získala skupina Lloyds při fúzi jiné britské banky HBOS. Generální ředitel Lloyds Eric Daniels nedávno uvedl, že si společnost měla vzít více času na prozkoumání majetkových poměrů a účtů HBOS předtím, než ji vloni v září koupila. Fúzí skupina ovládla 28 procent britského úvěrového trhu.

"Naše kapitálová pozice se výrazně zlepší, což zajistí, že skupina může přežít nejhorší ekonomický pokles a po oživení ekonomiky znovu zesílit," řekl Daniels a dodal, že by současný vládní zásah nebyl nutný, pokud by Lloyds nepřistoupila na fúzi s HBOS.

Lloyds je v pořadí čtvrtou britskou bankou, která požádala o vládní záštitu a kontrolu od září roku 2007, kdy tak učinila společnost Northern Rock. Britská vláda posílila svůj vliv v britských bankách znatelně vloni v říjnu, kdy vydala na rekapitalizaci společností Lloyds a Royal Bank of Scotland 37 miliard liber.

V druhé jmenované britská vláda koncem loňského roku získala také majoritní podíl výměnou za vládní garanci rizikových úvěrů ve výši 325 miliard liber. Následně Royal Bank počátkem roku 2009 oznámila, že očekává rekordní ztrátu 28 miliard liber.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru