Zaměstnance Českých aerolinií čekají „těžké časy“. Vedení společnosti chce kvůli krizi letos ušetřit na mzdových nákladech zhruba 300 milionů a svým zaměstnancům dalo na vybranou: buď snížení mezd na loňskou úroveň, nebo propouštění. S vedením podniku, ve kterém pracuje 4650 lidí, budou odbory jednat příští týden.
Vyplývá to z informací poskytnutých odborovými organizacemi a mluvčí aerolinek Danielou Hupákovou.
Ve firmě platí tříletá kolektivní smlouva, která zaručuje každoroční růst mezd o procentní bod nad inflaci. To však podle managementu v době prohlubujícího se útlumu v letectví příliš zatěžuje náklady společnosti. Výdaje chce proto ČSA vrátit na loňskou úroveň buď propuštěním pěti procent zaměstnanců, nebo snížením mezd.
Další zájemce o ČSA? Air France může nabídnout až 200 milionů eur
Privatizace ČSA se nezúčastní Delta Air Lines ani China Airlines
ANIMACE: Kdo prodává, kdo kupuje, historie aerolinek, kam ČSA létají
"Za dané hospodářské situace, která není způsobena vnitřním fungováním ČSA, ale vnějšími ekonomickými podmínkami, existuje ke snížení mezd jediná alternativa pro omezení personálních nákladů, a tou je snížení počtu zaměstnanců," uvedla Hupáková.
Odbory však na snížení mezd zatím přistoupit nechtějí. Zřejmě klíčové jednání se uskuteční příští týden, kdy chce vedení argumentovat aktuálními čísly o hospodaření společnosti. "Já si myslím, že je reálné nějakou dohodu udělat," řekl prezident sdružení dopravních pilotů CZALPA Filip Gaspar.
Odbory spoléhají na kolektivní smlouvu
"My máme mandát na kolektivní smlouvě nic neměnit," uvedl šéf odborové organizace leteckých mechaniků Petr Novák. Podle něj není možné mechaniky propouštět, neboť už nyní je jich méně, než je třeba. Podnik navíc údajně snižováním stavů zásadně neušetří, protože bude muset vyplácet odstupné.
Dohoda o snížení mzdy se může obejít i bez odborů. Podle Hupákové existují lidé, kteří se zmrazením mezd na loňské úrovni souhlasí. "Začali se objevovat lidé z firmy, kteří vědí, jaká je situace v odvětví," řekla Hupáková. Odbory naopak viní vedení, že na zaměstnance činí nátlak, a tím porušuje kolektivní smlouvu.
"Cílem nátlaku je získání souhlasu jednotlivých zaměstnanců se snížením mezd pod hrozbou zařazení na seznam pracovníků určených k propuštění," uvedl v prohlášení prezident odborové organizace leteckých techniků a inženýrů Petr Voldán. Jak uvedla Hupáková, platy si zmrazila stovka manažerů, vrcholné vedení a představenstvo si mzdy snížilo o 15 procent.
Aeroliniím od podzimu každý měsíc ubývají cestující. Podle dřívějších informací prezidenta firmy Radomíra Lašáka skončí ČSA za loňský rok v zisku v řádech stovek milionů korun. Půjde však zřejmě o výsledek prodeje majetku, především pozemků pražskému letišti. Krize přišla v době, kdy stát vypsal soutěž na nového majitele firmy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist