Bankéři a obchodníci na Wall Streetu se dočkají změn na svých výplatních páskách. Nedostanou sice milionové odměny, zato se ale mohou těšit až na dvojnásobné platy.

"Roční mzdy na Wall Streetu se pohybují mezi 80 až 300 tisíci dolary. K tomu si připočítejte až milionové bonusy," řekl pro agenturu Bloomberg Alan Johnson, který v New Yorku vede poradenskou firmu Johnson Associates. "Ti, kteří ročně vydělali 250 tisíc dolarů, by se nyní mohli dočkat i dvojnásobného platu," tvrdí Johnson.

Podle jeho slov tlačí jednotlivé finanční společnosti k této úpravě platů Komise pro cenné papíry. "Myslí si, že firmy se dostaly do problémů i kvůli tomu, že se příliš soustředily na vyplácení štědrých bonusů, a nikoli na výši samotných platů," myslí si Johnson.

Mimořádné odměny klesaly již v loňském roce a letos tomu nebude jinak. Oproti loňskému roku klesnou bonusy bankéřů v průměru o dalších dvacet procent.

Daňoví poplatníci a politici, ale také generální prokurátor New Yorku Andrew Cuom, kritizovali například investiční banku Merril Lynch, kterou musela loni převzít Bank of America, že jen v loňském roce vyplatila na bonusech 3,6 miliardy dolarů.

Uměle nízké platy bankéřů a obchodníků pak vedou k tomu, že společnosti musí vyčleňovat větší obnosy na vyplácení odměn a zároveň musí jejich výši obhajovat před kritiky.

Průměrné platy na Wall Streetu se sice mohou zdát lidem mimo finanční svět více než dostatečné, podle Johnsona je to ale zavádějící pohled. "V normálním světě by jejich platy byly opravdu vysoké. Tito lidé ale svým firmám vydělávají miliony a bylo by divné, kdyby brali pouze 250 tisíc dolarů ročně," tvrdí Johnson.

Banky a brokerské společnosti po celém světě už sázky na rizikové hypotéky stály 880 miliard dolarů. A platila i americká vláda. Jen 700 miliard dolarů padlo na program kapitálové pomoci bankám. Dalších 787 miliard poskytl ekonomice vládní záchranný balíček a miliony dolarů spolykaly programy ministra financí Tima Geithnera a centrální banky.