Rozvojové země údajně přicházejí kvůli daňovým únikům o více peněz, než kolik dostávají každoročně v rámci zahraniční pomoci. Uvedla to v pátek britská nevládní organizace Oxfam, která si nechala na toto téma zpracovat studii. Důvodem je podle ní to, že lidé z těchto zemí běžně ukládají peníze v daňových rájích.

Rozvojové země podle Oxfamu ročně přicházejí na nevybraných daních až o 124 miliard dolarů (až 2,62 bilionu Kč). Objem zahraniční pomoci, která do nich proudí, se přitom pohybuje kolem 103 miliard dolarů.
Lidé z rozvojových zemí mají podle uvedené studie v zahraničí uloženo více než 6,2 bilionu dolarů a odliv kapitálu se každý rok zvyšuje o 200 miliard až 300 miliard dolarů. Studii vypracoval bývalý hlavní ekonom konzultační společnost McKinsey & Co.

Za  16 miliard škola pro všechny

"Reforma daňových rájů by byla pro naše lídry snadným vítězstvím a pomohla by obyčejným lidem doma i v zahraničí," řekla šéfka Oxfam Kristy Hughesová, kterou cituje agentura Reuters. Například za 16 miliard dolarů by podle ní bylo možné všem dětem v rozvojových zemích zajistit místo ve škole.

Boj s daňovými úniky do finančních center, která plně nespolupracují s vyspělými zeměmi, je na programu nadcházející schůzky rozvinutých a rozvojových zemí G20, jež se bude konat 2. dubna v Londýně. Daňové ráje upadly v nemilost především v poslední době, kdy ve světě zuří finanční a hospodářská krize a vlády hledají každou příležitost, jak zvýšit příjmy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist