Krajský soud v Brně ve středu zahájil insolvenční řízení s jednou z největších stavebních firem v Česku OHL ŽS. Návrh podala firma Integra Liberec, které brněnská společnost údajně dluží přes 20,1 milionu korun. ČTK to ve středu zjistila z údajů v insolvenčním rejstříku na serveru www.justice.cz.

Během insolvenčního řízení smí dlužník nakládat se svým majetkem jen ve velmi omezené míře. Nesmí například podnikat žádné kroky, které by směřovaly k podstatné změně skladby, využití nebo citelnému zmenšení majetku. Věřitelé dlužníka můžou od zahájení insolvenčního řízení uplatňovat u soudu své pohledávky.

Stavební společnost OHL ŽS loni zvýšila tržby o dvě miliardy na 12,02 miliardy korun, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 20 procent. Jde o předběžné hospodářské výsledky, které ještě musí potvrdit nezávislý audit. Pro letošní rok plánuje sedmiprocentní růst. Loni společnost vykázala zisk 190 milionů korun, letos jej plánuje navýšit na 270 milionů korun.

Součást mezinárodní OHL

OHL ŽS, a.s. (původně ŽS Brno, a. s.) je součástí mezinárodní španělské stavební a investiční Skupiny OHL. V současnosti má OHL ŽS dva oborové závody zaměřené na pozemní a dopravní stavitelství a zaměstnává 1800 lidí. Skupina OHL (Obrascón Huarte Lain, S. A.) působí v Evropě, Asii, Africe i Americe ve výstavbě a koncesích na provozování infrastruktur.

V nedávném období čelily insolvenčnímu řízení také další významné stavební firmy, například Hochtief CZ, Strabag nebo Geosan Group. V případě Strabagu a Geosan Group ale bylo nakonec řízení zastaveno.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru