Evropská unie na summitu v Bruselu schválila 35 milionů eur (asi miliardu korun) na vybudování dalších plynových zásobníků v Česku.

Agenturu ČTK o tom informoval diplomatický zdroj. Peníze jsou součástí návrhu, který má věnovat zhruba čtyři miliardy eur z unijního rozpočtu na nejrůznější energetické projekty v Evropské unii.

Uvolněné peníze pocházejí mimo jiné z neutracených prostředků z loňského rozpočtu Evropské unie. Nutnost hledat další varianty jak zabezpečit Evropu plynem - nejen zásobníky, ale i plynovodem Nabucco - se zvýšila po zkušenostech ze začátku roku. Tehdy kvůli rusko-ukrajinskému sporu zůstala Evropa téměř dva týdny bez ruského plynu.


VIDEO:

Další miliarda eur z Bruselu by měla směřovat na pomoc zemědělcům a rozvoj širokopásmového internetu v Evropě.

Schválení tohoto čtyřmiliardového návrhu, který má být podle politiků rovněž součástí boje proti současnému hospodářskému útlumu, bylo považováno za jeden z nejsložitějších bodů vrcholné schůzky EU. Dohodu komplikoval především plynovod Nabucco, u nějž Evropská komise navrhla, aby se unie zaručila na úvěry ve výši 200 milionů eur.

Některé členské státy, především pak Německo, ale plynovod v návrhu nechtěly konkrétně jmenovat. Na nátlak celé řady dalších států nicméně Nabucco v závěrečném návrhu je.

Nejen plyn 

EU nepočítá jen s finančními prostředky na projekty spojené s plynem. Další peníze by měly směřovat i na lepší propojení sítí s elektřinou či na projekty spojené s větrnou energií. Další stovky milionů eur ale mají dostat i projekty, které počítají s vybudováním zařízení u elektráren, jež umožní zachytávání a skladování emisí oxidu uhličitého.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist