Krajský soud v pátek zastavil insolvenční řízení s jednou z největších stavebních firem v Česku OHL ŽS. Návrh podala firma Integra Liberec, které brněnská společnost údajně dlužila přes 20,1 milionu korun. ČTK to v pátek zjistila z údajů v insolvenčním rejstříku na serveru www.justice.cz. Firmy se podle soudu mezi sebou dohodly a Integra Liberec požádala o stáhnutí návrhu na zahájení insolvenčního řízení.

Podle Integry Liberec jí OHL ŽS dlužila peníze za práce na rekonstrukci a dostavbě kanalizačního systému Liberec - Jablonec nad Nisou. Podle údajů v insolvenčním návrhu činila celá hodnota zakázky pro zadavatele, kterým byla společně s OHL ŽS také společnost Syner se sídlem v Liberci, celkem 1,95 milionu eur. To je podle kurzu uvedeného v návrhu k datu jeho podání (26,60 Kč/euro) zhruba 52 milionů korun.

OHL ŽS až do loňského července postupně fakturované částky řádně platila, poté však podle Integry platby zastavila "bez uvedení relevantního důvodu". Soud zahájil insolvenční řízení ve středu, ještě týž den se obě firmy dohodly a společnost OHL ŽS dlužné faktury zaplatila.

Údajná administrativní chyba

"Celá záležitost vznikla díky administrativní nesrovnalosti. V žádném případě se nejednalo o nedostatek financí, protože OHL ŽS je schopna plnit všechny své závazky," řekl v pátek ČTK předseda představenstva a generální ředitel OHL ŽS Michal Štefl.

OHL ŽS loni zvýšila tržby o dvě miliardy na 12,02 miliardy korun, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 20 procent. Jde o předběžné hospodářské výsledky. Pro letošní rok plánuje sedmiprocentní růst. Loni společnost vykázala zisk 190 milionů korun, letos jej plánuje navýšit na 270 milionů korun.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru