Francouzská automobilka Renault vytvoří 400 pracovních míst ve francouzském městě Flins, kam přesune část výroby ze Slovinska. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pátek na summitu Evropské unie v Bruselu vznik nových míst ve Francii velmi uvítal. Zdůraznil ale také, že prý nebude důvodem k zániku žádných pracovních míst ve slovinské továrně Renaultu, která vyrábí na plný výkon.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová, jejíž úřad v EU dohlíží na dodržování pravidel volného trhu, řekla, že je francouzskými komentáři o spojení přesunu části výroby do Francie velmi překvapena. Francouzský ministr průmyslu Luc Chatel tento krok přímo spojil s balíčkem Paříže na pomoc tamnímu automobilovému průmyslu.

"Je to velmi dobrá zpráva. Upřímně - jako prezidenta Francouzské republiky mě to těší," řekl Sarkozy, podle něhož ale rozhodně nejde o protekcionistické opatření. "Viděl jsem se se slovinským premiérem a řekl jsem mu, že neztratí ani jedno pracovní místo," zdůraznil Sarkozy.

Slovinský premiér: Je to OK

"Pokud vím všechno je v normálu. Je to OK, ale musím zůstat obezřetný," uvedl slovinský premiér Borut Pahor. Sarkozy jej údajně o rozhodnutí Renaultu informoval, jak nejrychleji to bylo možné. "Musíme zůstat obezřetní k případným protekcionistickým opatřením. Neříkám, že toto je ten případ. Pokud je, tak velmi oceňuji dnešní reakci komise, která byla velmi rychlá," dodal premiér.

Zatímco továrna ve Francii, kam se nyní část výroby přesune, zatím pracuje jen na několik desítek procent, tak slovinská továrna už nyní jede prakticky na plný provoz. Není to žádná krádež pracovních míst, podotkl Sarkozy.

"I vy Češi jste velká země. I vy kolem sebe máte státy, které jsou méně bohaté. To znamená, že když jste vytvářeli pracovní místa, kradli jste je snad vedle na Slovensku?" řekl rozohněně Sarkozy na dotaz jedné české novinářky předtím, než již poněkolikáté zdůraznil, že podle něj nejde o žádný protekcionismus.

Zvýhodněná půjčka pro francouzské automobilky

Společnost předpokládá, že ve městě Flins vyrobí od června do října zhruba 8000 vozů Clio Campus, aby uspokojila dodatečnou poptávku po tomto modelu, napsala agentura AP.

Francie minulý měsíc nabídla domácím automobilkám Renault a PSA Peugeot Citroën zvýhodněnou půjčku šesti miliard eur (přes 160 miliard korun) rozvrženou do pěti let výměnou za slib, že nezavřou své podniky ve Francii během trvání této půjčky.

Francouzský prezident, který navíc minulý měsíc k velké nevoli Čechů či Slováků nabádal k případnému přestěhování továren francouzských automobilek ze zahraničí do Francie, v pátek v Bruselu zdůraznil, že pokud by Paříž k plánu pomoci automobilkám nepřistoupila, pak by továrnám těchto firem hrozilo zavření.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru