"My, Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), Evropská investiční banka (EIB) i vlády pracujeme s těmito institucemi, abychom zajistili, že nestáhnou finanční prostředky z této části Evropy," uvedl Zoellick.
Řada evropských bank považovala střední a východní Evropu za klíčový prostředek k zajištění svého růstu. Po příchodu finanční krize se však objevily obavy, že jejich investice v tomto regionu budou zasaženy hospodářskou recesí, růstem objemu špatných úvěrů a poklesem kurzu místních měn, napsala agentura Reuters.
Měny střední a východní Evropy se letos výrazně propadly, což vyvolalo rozhořčení v České republice, protože investoři stáhli dolů rovněž korunu. Podle České národní banky a českých politiků je ale situace v Česku daleko lepší než v některých východoevropských zemích a média i investoři mylně hází Česko do jednoho pytle s ostatními státy.
Zoellick tento víkend předpověděl, že světová ekonomika v letošním roce klesne o jedno až dvě procenta. Upozornil rovněž, že rozsah současného ekonomického útlumu je nejvýraznější od Velké hospodářské krize ve 30. letech.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist