Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke spolu s ministrem financí Timem Geithnerem v úterý hájili pomoc státu při záchraně pojišťovny AIG a také kauzu, která rozlobila americkou veřejnostt, kdy si manžeři AIG vyplatili milionové bonusy, přestože na záchranu instituce musel stát poskytnout skoro dvěstě milionů dolarů.
Bernanke k aféře s prémiemi, kdy banka dostala od státu zhruba 180 miliard dolarů, přičemž manažeři si na odměnách vyplatili 165 milionů, řekl, že se snažil tyto platby zastavit, právníci jej však před tím varovali. Takový zásah by prý mohl vést k tomu, že platby by nakonec byly dvakrát až třikrát vyšší.
"Legální akce na zastavení odměn by mohla mít perverzní efekt, že by finanční benefity byly možná až třikrát vyšší," prohlásil Bernanke. Kongres chce nyní zjistit, zda vláda Baracka Obamy o těchto prémiích předem věděla a proč proti nim nezasáhla.
Někteří pozorovatelé připomínají, že v případě prémií jde o čistý populismus, jelikož příslušná suma je asi tak jednou promilí celé pomoci a byla smluvně ujednána dávno před státními zásahy. Sněmovna již přijala proti prémiím pro zaměstnance AIG zvláštní zákon, kterým tyto platby zdaňuje 90 procenty, podle řady pozorovatelů včetně lidí z administrativy je však tato legislativa kvůli své retroaktivitě zjevně neústavní.
Prokurátor Andrew Cuomo v současnosti sbírá údaje a informace po tom, zda by výplata prémií v AIG nemohla být považována za trestný čin podvodu.
Bez pomoci by přišel kolaps jako ve 30. letech
K pomoci pro AIG Bernenke prohlásil, že byla nutná k odvrácení podobného finančního rozvratu, jaký ekonomiku postihl ve 30. letech minulého století. Celý případ však také podle něj ukazuje, že je nutné přijmout nová pravidla pro řešení potíží velkých nebankovních finančních společností a zlepšit nad nimi dohled.
Bernanke připomněl, že AIG bylo nutné zachránit kvůli systémovému ohrožení celého finančního sektoru, protože její potíže přišly hned po zářijovém vyhlášení bankrotu investiční banky Lehman Brothers, který eskaloval finanční krizi.
"Dá se říci, že její krach by měl za následek globální finanční rozvrat toho typu, jaký se odehrál ve 30. letech, s katastrofálními dopady na produkci, příjmy a zaměstnanost," řekl Bernanke v projevu k výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů USA.
Geithner i Bernanke: Potřebujeme nový a silnější dohled
Případ AIG však podle šéfa Fedu ukazuje naléhavou potřebu nových procedur pro systémově důležité nebankovní finanční firmy. "Situace AIG také ukazuje potřebu silného, účinného a konsolidovaného dohledu nad všemi systémově důležitými finančními firmami," řekl.
Potřebu ustavit nový úřad pro dohled nad nebankovními finančními společnostmi, jejichž bankrot by mohl ohrozit finanční systém, vyjádřil na dnešním slyšení ve sněmovně i ministr financí Timothy Geithner. Kongres by podle něj měl schválit legislativu, která vládě umožní takovou instituci vybudovat.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist