Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásil rozhodnutí ve věci stížnosti Miloše Bělohradského kvůli stavbě nové vzletové a přistávací dráhy na letišti v Praze-Ruzyni. Nejvyšší správní soud (NSS) musí prozkoumat kontroverzní změnu pražského územního plánu, která umožňuje stavbu nové vzletové a přistávací dráhy na letišti v Praze-Ruzyni.

Soudkyně zpravodajka Ivana Janů řekla, že NSS postupoval příliš formalisticky. "Takový postup neshledal senát Ústavního soudu jako ústavně souladný," uvedla Janů. Nikdo z účastníků řízení k soudu nepřišel.

Bělohradský, neúnavný bojovník proti výstavbě nové ranveje, žádal zrušení usnesení Nejvyššího správního soudu (NSS), který se loni odmítl zabývat jeho námitkami proti změně pražského územního plánu, umožňující stavbu ranveje. Podle Bělohradského ji pražské zastupitelstvo přijalo neústavním způsobem.

Spory o novou ranvej, kterou letiště potřebuje pro další rozvoj, se vlečou již několik let.

Kauza měla složitý vývoj. Hlavním otazníkem je výklad pojmu opatření obecné povahy. Bělohradský už v roce 2006 spolu s dalším aktivistou dosáhl u NSS zrušení změny územního plánu, která souvisela s ranvejí.

Ještě téhož roku však pražské zastupitelstvo přijalo novou změnu, jež měla podle Bělohradského stejné vady. Proto ji znovu napadl u soudu.

NSS ale mezitím změnil postoj a druhou kasační stížnost odmítl. V odůvodnění uvedl, že změnu územního plánu schválenou podle staré zákonné úpravy, jež platila do konce roku 2006, nemůže vůbec přezkoumávat.

Lidé z okolí se brání

Letiště potřebuje novou dráhu už několik let, neboť kapacita té dosavadní přestává stačit. Kvůli komplikacím s pozemky, územním plánem a úředními povoleními se však stavba dlouho odsouvá.

Dráha bude sloužit hlavně pro přistávání letadel ve směru od Prahy-Nebušic. Právě v Nebušicích má zemědělec Bělohradský pozemky, se stavbou proto nesouhlasí.


Video.iHNed.cz

 


Bělohradský se domníval, že mu NSS odepřel spravedlnost. Středeční verdikt na projekt ani na územní plán nemá bezprostřední vliv. Přímo z něj vyplývá jen to, že NSS musí námitky Bělohradského věcně projednat. Kdyby však správní soud poté kontroverzní změnu územního plánu zrušil, mohlo by to stavbu ranveje zkomplikovat.

 

"Ústavní soud dnešním nálezem neříká, jak má NSS nyní rozhodnout, ale že se musí problémem věcně zabývat," uvedla Janů.