Spotřeba elektrické energie by letos kvůli propadu průmyslové výroby měla klesnout o šest až osm procent. Řekl to na čtvrtečním energetickém fóru Dean Brabec z mezinárodní poradenské firmy Arthur D. Little.
I jiní odborníci počítají s poklesem poptávky po elektřině v letošním roce. Podle analytika Atlantik FT Petra Nováka se dá za celý letošní rok čekat propad spotřeby o tři procenta.
Společnost ČEZ očekává propad o tři až čtyři procenta. Spotřeba elektřiny v důsledku hospodářské krize může v tuzemsku klesat další tři roky, možná až pět let. Závisí to na rychlosti oživení ekonomiky.
Podle předsedy Energetického regulačního úřadu Josefa Fiřta je současný vývoj poklesu spotřeby a ceny elektřiny jen krátkodobým výkyvem. "Po odeznění krize můžeme očekávat nárůst cen elektřiny a poptávky po ní," dodal.
ČEZ: Spotřeba elektřiny může klesat další tři roky, možná až pět let - čtěte ZDE
ČEZ nabízí levnější elektřinu na rok 2010. Až o 15 procent - čtěte ZDE
Podle statistik Energetického regulačního úřadu klesá spotřeba elektřiny od nástupu krize na podzim loňského roku. Únorová poptávka podle předběžných údajů klesla o více než pět procent.
Podle dřívějších odhadů odborníků měla růst spotřeba elektřiny zhruba o dvě procenta ročně. Loni zaznamenala růst o 1,2 procenta.
Cenová regulace podle ČSSD
Promluvit do cen elektřiny by ráda politickým rozhodnutím opoziční ČSSD, která ve středu - den poté co se jí podařilo vyjádřit ve sněmovně nedůvěru vládě - představila svou energetickou koncepci.
Sociální demokraté plánují prosadit snížení ceny elektrické energie o 20 až 30 procent. Docílit toho hodlají změnou cenové fixace z jednoho roku na tři měsíce. "Současný systém určování cen na burze elektrické energie je nespravedlivý a neodráží skutečnou tržní cenu elektřiny," řekl ve středu předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Milan Urban.
K dalším bodům energetické koncepce ČSSD patří dostavba dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín, modernizace tepelných elektráren a případně i prolomení místních limitů na těžbu uhlí. "S prolomením limitů však musí souhlasit obyvatelé dotčených oblastí v referendu," dodal Urban.
Cenu elektřiny sráží pád poptávky
Pád poptávky po elektřině způsobený krizí a navíc klesající ceny emisních povolenek mají na svědomí zlevňování proudu. "V lednu nám spotřeba elektřiny klesla o sedm až deset procent a nedá se vyloučit, že s tím, jak krize dopadá na průmysl a firmy omezují výrobu, bude výpadek časem ještě větší," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
I další odborníci soudí, že vývoj ceny proudu bude záviset na tom, jak tvrdě postihne krize středoevropský průmysl. Rána bude podle většiny z nich citelná.
Z důvodu neustálého zlevňování proudu odborníci radí, aby lidé a firmy zatím nefixovali ceny elektřiny.
"Po odeznění krize můžeme očekávat nárůst cen elektřiny a poptávky po ní," dodal.
Polovina českých firem uvažuje o fixaci cen energie - čtěte ZDE
Fixace cen elektřiny se nyní nevyplatí. Experti radí počkat - čtěte ZDE
"Cenu počátkem léta tipuji mezi 49 až 51 eury," doplnil je analytik firmy Atlantik FT Petr Novák. Jiří Gavor z poradenské společnosti ENA dokonce čeká, že elektřina zlevní až na 45 eur.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist