Výrobce plazmových televizorů Hitachi Home Electronics ukončí v závěru března výrobu v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Ke konci dubna tak přijde zřejmě o práci všech 800 zaměstnanců.

Důvodem uzavření továrny je propad odbytu plazmových televizorů v souvislosti se současnou hospodářskou krizí. Firma o tom informovala v pátek v tiskové zprávě.

"Než jsme došli k tomuto rozhodnutí, pečlivě jsme prozkoumali všechny ostatní možné alternativy. Bohužel jsme nenašli řešení, které by dlouhodobě řešilo naši situaci," uvedl výkonný ředitel společnosti Hitachi Home Electronics Czech John Conlon.

Firma vrátí státní dotace

Společnost podle něj vrátí veškeré dotace a investiční pobídky, jež čerpala od státu při expanzi na tuzemský trh. "Jsme rovněž připraveni spolupracovat s příslušnými úřady a institucemi v regionu a poskytnout podporu našim zaměstnancům při vyhledávání nového zaměstnání," dodal Conlon s tím, že Hitachi nemá v úmyslu přesouvat výrobní linky z Česka na jiný trh.

"Odchod významné společnosti ze země nemůže těšit žádného ministra průmyslu. Jsem rád, že firma Hitachi k této záležitosti přistupuje zodpovědně. Deklarovala, že co nejrychleji vrátí veškerou finanční podporu, kterou jí stát poskytl a připravila programy, které mají zaměstnancům pomoci získat nové zaměstnání," reagoval na ohlášený odchod společnosti Hitachi z Česka ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Říman.

Firma se zavázala i ke spolupráci při vyhledání nového investora pro svůj pozemek i budovy v zóně Triangle.

Levné montovny

Říman považuje odchod společnosti Hitachi za jednoznačný důsledek hospodářské politiky bývalých vlád, které byly založeny na podpoře levných montoven. Český průmysl je podle něj kvůli této politice velmi zranitelný vůči poklesu poptávky na zahraničních, především na západoevropských trzích. "Důsledkem této politiky je, že když si západní Evropa kýchne, my dostáváme chřipku," glosoval Říman.

"Systém investičních pobídek, jak jej založily sociálnědemokratické vlády, byl od začátku chybný kvůli svému zaměření na podporu zpracovatelského průmyslu a na provozy s nízkou přidanou hodnotou. Pokud chceme být v budoucnu schopni čelit dalším hospodářským krizím, musíme se zaměřit na rozvoj vzdělanostní ekonomiky a na provozy, které generují vysokou přidanou hodnotu. V tomto duchu jsem také připravil novelu zákona o investičních pobídkách, kterou bude na své probíhající schůzi projednávat sněmovna v prvním čtení," dodal Říman.

Společnost Hitachi Home Electronics (Czech) byla založena 15. července 2006 jako 100procentní dceřiná společnost Hitachi Ltd, Japan, s cílem vybudovat designové centrum a výrobní závod zaměřený hlavně na výrobu plochých LCD a plasmových televizorů a plasmových modulů.

Výrobu v zóně Hitachi Home Electronics Czech zahájila firma ale až v říjnu 2007. Původně chtěla investovat zhruba 2,5 miliardy korun a při výrobě televizorů zaměstnat až 2 000 lidí.