Letos poprvé Češi vyplňují daňové přiznání za rok 2008 podle poreformních pravidel. Lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů končí 31. března. Co vše musí přiznání obsahovat? Lze se nějak vyhnout sankcím, pokud jsme na přiznání zapomněli? Mohu nějakým způsobem získat odklad?

O tom, jak si poradit, změnách v daňovém přiznání i dalších problémech ojste mohli v úterý diskutovat s odborníkem na daně Tomášem Rozsypalem ze společnosti Deloitte Advisory.

rozsypal-tomas-dane-deloitte-advisory__117x72_.jpgTomáš Rozsypal je senior manažerem v daňovém a právním oddělení společnosti Deloitte Advisory, kde pracuje od června 1999. Od roku 1997 je členem Komory daňových poradců a dále členem mezinárodní daňové asociace IFA. Rozsypal řídí oddělení Global Employer Services, které se specializuje na oblast zdanění fyzických osob, na problematiku sociálního zabezpečení v ČR i v EU a na strukturaci zaměstnaneckých benefitů.

 

  

 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Pavel
Mohu ještě požádat FÚ o odklad (případně i po 31.3.) s využitím pozdější lhůty s odůvodněním, že využiji služby daňového poradce? Díky a hezký den
Pavle, lhůtu pro podání daňového přiznání (DP) můžete jednoduše prodloužit pokud zplnomocníte registrovaného daňového poradce ke zpracování a přípravě tohoto DP. Jeho plná moc však musí být podána na Finanční úřad nejpozději dnes, tj. 31.3. Podání lze učinit přímo na FÚ nebo poštou. Lhůta se tímto automaticky prodlužuje do 30.6. Pokud byste měl příjmy ze zahraničí lze FÚ požádat o prodloužení lhůty 31.3. do 31.10. V tomto případě nemusí přiznání zpracovávat daňový poradce. V odůvodněných případech může FÚ prodloužit lhůtu pro podání DP (a to z vlastního podnětu nebo na žádost poplatníka) o 3 měsíce. V žádosti však musíte uvést podstatné důvody pro žádost o prodloužení, jinak Vám zpravidla FÚ nemusí vyhovět.
Tomáš Rozsypal
Jan Drobný
Jak velká mi hrozí pokuta, pokud nepodám přiznání? Je nějaká sankce, jako že každý den XX procent z celkové částky, kteoru mám zaplatit?
Jane, v případě pozdního podání přiznání Vám hrozí hned několik sankcí. První z nich je možnost Finančního úřadu zvýšit daňovou povinnost až o 10%. V případě, že Vaše daňová povinnost je rovna 0, hrozí Vám pokuta až do výše 2 mil. Kč. Další sankcí je úrok z prodlení při opožděné platbě daně. Tento úrok je roven výší REPO sazby ČNB, zvýšené o 14 procentních bodů. V současné době by tak roční úrok měl činit 16.25%. Pokud by však na Vaši povinnost přišel sám Finanční úřad, hrozí Vám další penále, a to ve výši 20% z Vaší daňové povinnosti (pokud Váš výsledek hospodaření skončit ztrátou, činí penále obecně 5% této ztráty doměřené FÚ).
Tomáš Rozsypal
Fedor
Pokud jsem pracoval celý rok 2008 v zahraničí v EU jako zaměstnanec, musím podávat daňové přiznání kromě zahraničního státu také v Česku? Děkuji za odpověď.
Fedore, podání bude záviset na okolnosti, ve kterém státě jste pracoval a zda jste byl v roce 2008 českým daňovým rezidentem. Pokud jste pracoval ve státě, kde se ČR a příslušný stát ve smlouvě o zamezení dvojího zdanění dohodli na metodě tzv. zápočtu daně, přiznání v ČR podat musíte (pokud jste daňovým rezidentem ČR). Pokud by jednalo o stát, kde ve smlouvě o zamezení dvojího zdanění je uvedena metoda tzv. vynětí příjmů a v zahraničí jste generoval pouze příjem ze zaměstnání, přiznání v ČR podat nemusíte.
Tomáš Rozsypal
Kamil
Dobrý den. Začal jsem loni v drobném obchodovat s akciemi. Podařilo se mi některé prodat o pár tisíc korun dráž, než jsem koupil, ale držel jsem je přitom jenom pár neděl. Takže soudím, že to musím uvést v přiznání. Jakou sazbou se vlastně daní obchodování s akciemi? A v jaké podobě mám dokladovat, co jsem kdy koupil a co prodal? Nevíte, jakými dokumenty musím v daňovém přiznání uvést tyto své příjmy? A samozřejmě, to mě zajímá nejvíc, lze nějak tyto příjmy snížit o nějaké odečitatelné položky (na některých prodejích jsem hodně prodělal, můžu to započíst?). Děkuju moc a omlouvám se, jsem nováček :)
Kamile, příjmy z prodeje cenných papírů (CP) podléhají zdanění, pokud jste nákup a prodej uskutečnil v době kratší než 6 měsíců. V tomto případě musíte příjmy uvést do daňového přiznání (§ 10 - ostatní příjmy) a tyto příjmy, ponížené o související výdaje (nákupní cena CP, poplatky makléři, apod.) zdaníte sazbou 15%. K přiznání nemusíte dokládat jakékoliv podklady (výpisy z transakcí). V případě že jste na prodeji některých CP prodělal (opět doba mezi nákupem a prodejem nepřekročila 6 měsíců) můžete vzniklou ztrátu kompenzovat až do výše ziskových obchodů s jinými CP.
Tomáš Rozsypal
Olda
Dobrý den. Mám vzláštní dotaz. Před 8 lety jsem od otce dostal darovací smlouvou rodinný dům i s pozemky a polmi. Otec s matkou pořád bydlí v tomto domě (dáno věcným břemenem v darovací smlouvě) a od zemědělského družstva pobírá nájemné za pole. 2 roky na to jsme na naléhání jedněch známých jim odprodali kousek pole, aby si onu část mohli převést na stavební parcelu a postavit rodinný domek. Z prodeje jsme poctivě zaplatili daň z převodu nemovitostí dle kupní smlouvy. Po dalších 4 letech se ozval FÚ, že jsem měl ještě zaplatit daň z příjmu z prodeje pole, protože jsem měl nemovitosti v držení méně než 5 let. Tehdy jsem argumentoval, že nemovitosti papírově sice mám, ale pořád je využívají a budou využívat moji rodiče až do konce života. Řekli mi, že jsem si udělal blbě smlouvu. Tak jsem jim řekl, že kdybych znal tu tvrdou podmínku v držení 5 let, tak bych vymyslet 5 legálních a dalších 5 nelegálních možností, jak se této dani z příjmu vyhnout. Nic naplat, nakonec jsem musel daň doplatit a penále ještě k tomu. Nyní otázka. Někde jsem slyšel, že promlčecí doba v těchto daních jsou pouze 3 roky. Jenže já byl vyzván FÚ k zaplacení daně a penále po 4 letech od prodeje pole. FÚ již asi tehdy prošvihl termín, kdy mi mohl daň a penále vyměřit. Je možno nějakým způsobem dostat onu zaplacenou daň s penálem zpět, když od té doby uplynuly zase 2 roky? V TV jsem viděl, že se v podobném případě museli s FÚ soudit přes soudy.
Oldo, dle mého názoru byla daň z příjmů obecně vyměřena správně. Otákou je promlčecí lhůta, ve které tak FÚ učinil. Z poslední judikatury Ústavního soudu vyplývá, že FÚ může vyměřit daň pouze do 3 let od konce zdaňovacího období, za které jste měl podat daňové přiznání. Do tohoto přelomového rozsudku však byl výklad odlišný, a to, že se daň mohla vyměřovat ještě o rok déle. Nicméně ve Vašem případě by však bylo nutné tuto věc řešit soudní cestou. Vzhledem k tomu, že již od této kauzy uplynula značná doba, může být Vaše šance bránit se a využívat různé opravné prostředky omezená.
Tomáš Rozsypal
Jan
Během roku 2008 jsem změnil zaměstnavatele. V součtu svých příjmů jsem překročil maximální vyměřovací základ během roku, nicméně oba zaměstnavatelé odvedli 35% z mého celkového příjmu. Daňové přiznání neumožňuje nicméně uplatnit maximální vyměřovací základ a já tak musím platit daň i z odvodů zaměstnavatele nad můj vyměřovací základ, což kdybych zůstal u stejného zaměstnavatele bych nemusel, protože po překročení max.vym.základu, nastává jen 15% zdanění hrubé mzdy, nikoliv superhrubé... Jak mohu nárokovat tento přeplatek daně z odvodů 35% nad rámec max.v.základu u mého druhého zaměstnavatele. Děkuji za odpověď
Jane, koncept superhrubé mzdy a stropů na maximální vyměřovací základy pro sociální a zdravotní pojištění bohužel neumožňuje získat zpět daň, zaplacenou z "druhého" maximálního vyměřovacího základu. Jediným přeplatek tak bude Vaše část sociálního a zdravotního pojištění, o které můžete požádat Vy osobně ČSSZ (OSSZ) a Vaši zdravotní pojišťovnu.
Tomáš Rozsypal
Václav Pokorný
Dobrý den, jsem OSVČ a pobírám honoráře za překladatelské a redakční práce. Loni mi účetní nedokladovala výdaje, nárokovala mi paušální 40procentní odpis z příjmů. Letos si vyplňuji daňové přiznání sám... mohu se k 40procentnímu odpisu z příjmů opět přihlásit? Který řádek daňového přiznání je pro to určen? Děkuji za odpověď.
Václave, možnost volby mezi skutečnými náklady a tzv. paušální částkou je plně na Vás, bez ohledu na využívání služeb externí účetní. Paušální částku 40% z příjmů uvedete do Přílohy č. 1, řádek 102 a do části B této přílohy.
Tomáš Rozsypal
Filkoházyová
Má známá má trvalé bydliště na Slovensku, ale převážně se zdržuje v ČR a zde také bydlí na přechodném bydlišti. Příjmy má pouze z ČR. Včera jsme se dozvěděli, že musí podat daňové přiznání jak v ČR tak i na SK. Jakým kurzem má přepočítat své příjmy z ČR do slovenského daňového přiznání a je vůbec pravda, že ho má podat, pokud je tu déle než 183 dní v roce? Děkuji za odpověď.
Paní Filkoházyová, bohužel Vám nejsem schopen zcela pomoci ve věci slovenského daňového přiznání. K tomu by bylo potřeba kontaktovat spíš slovenského daňového poradce. Pokud jsem dobře informován, lhůta pro podání slovenského daňového přiznání je také 31.3.
Tomáš Rozsypal
Jirka
Dobrý den. Jaká je prosím promlčecí doba, kdy mohou finační úřady ještě vymáhat doplacení daně s případným penálem? Mohou ještě nějak po promlčecí době finační úřady vymáhat doplacení daně? Je možné vymáhat vrácení daně zpět, když zjistím, že jsem před 3 až 4 lety zaplatil daň, kterou jsem platit nemusel? Je možné vymáhat od finačního úřadu vrácení daně zpět, pokud finační úřad vyloudil ode mne daň i s penálem až po promlčecí době? Děkuji za odpovědi.
Jiří, odkážu Vás na odpověď výše, týkající se promlčecích lhůt a možností získat možnou daň (pokud byla vyměřena po lhůtě 3 let) zpět.
Tomáš Rozsypal
Hricová Jana
Dobrý den, nakoupila jsem akcie a byly mi vyplaceny dividendy ve výši 2750 Kč, musím podat daňové přiznání? Pokud jsem to dobře pochopila tyto dividendy byly zdaněny již při výplatě. Děkuji za odpověď.
Jano, pokud se jedná o dividendy vyplacené českou společností, tato společnost již měla povinnost srazit a odvést Vaši (15%) daň na FÚ. Z tohoto důvodu nemáte povinnost podat daňové přiznání.
Tomáš Rozsypal
Martin Marhan
Dobry den, rad bych se zeptal zda musi danove priznani podavat i obcanske sdruzeni. Konkretne maly sportovni cyklisticky klub, ktery obdrzel cca. 100tis daru od fyzickych osob a tyto penize beze zbytku utratil za provoz. Dekuji
Martine, pokud ze stanov Vašeho občasnkého sdružení vyplývá, že přijaté dary použije na krytí výdajů na hlavní činnost sdružení, nebudou dary předmětem daně z příjmů. Pokud sdružení nemá další příjmy, nemá povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob.
Tomáš Rozsypal
Roman Müller
Dobrý den, v průběhu minulého roku jsem změnil zaměstnavatele a DP si podávám sám. Zaměstnavatel mi vydal potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti bez razítka společnosti. V současné době již firma neexistuje a doplnění není možné. Je otisk razítka zaměstnavatele na uvedeném formuláři nutný? Přijme FÚ tuto přílohu? Pokud ne, jaký navrhujete postup. Děkuji za odpověď Přeji hezký den
Romane, domnívám se, že ve Vašem případě by FÚ měl takového potvrzení akceptovat. Doporučoval bych jen FU na toto předem upozornit, např. v průvodním dopisu k daňovému přiznání.
Tomáš Rozsypal
Robert Myška
Dobrý den, musí podávat daňové přiznání neziskový subjekt, kterému nevychází žádná daňová povinnost? konkrétně: 1. společenství vlastníků s výdaji převyšujícími příjmy; 2. dětský oddíl pouze s příjmy nepodléhajícími dani nebo osvobozenými od daně. Děkuji.
Roberte, viz odpověď na předchozí dotaz.
Tomáš Rozsypal

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist